Koziebrody: 4 tysiące wiernych na odpuście u Matki Bożej Koziebrodzkiej
08 września 2016 | 17:35 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 4 tysiące wiernych wzięło udział 8 września w uroczystościach ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Koziebrodach w diecezji płockiej. Przybyli oni w kilkunastu pielgrzymkach, aby oddać cześć Maryi w słynącym łaskami obrazie. Sumie odpustowej przewodniczył ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski: „Razem z Maryją siejmy wokół, w rodzinach, ziarna prawdy, dobra i miłości” – zachęcił płocki kanonista.
Przewodniczący uroczystościom odpustowym ks. inf. Wojciech Góralski zaznaczył, że Maryja dała przykład życia rodzinnego, a to przecież w rodzinie „wszystko się zaczyna i bierze swój początek”. Dom rodzinny jest „niczym niezastąpioną szkołą życia, szkołą człowieczeństwa, szkołą chrześcijaństwa”. Ważne jest, by był zbudowany „na fundamencie zgody i harmonii ludzkich serc”, by panował w nim klimat wzajemnego zrozumienia, szacunku i miłości, dobro i pokój.
Ks. Góralski wskazywał, że obchodzone święto jest dobrą okazją do postawienia sobie pytania o jakość życia rodzinnego, bo wszystko zaczyna się w rodzinie i od kondycji rodziny wszystko zależy. Rodzina wyrastająca z małżeństwa, stanowiąca „Kościół domowy”, powinna pielęgnować w sobie cnoty i sprawności niezbędne do prowadzenia harmonijnego życia wspólnego, wyłącznego i nierozerwalnego, w którym panuje wzajemna miłość, ukierunkowana na dobro samych małżonków oraz na zrodzenie i wychowanie potomstwa.
Zwrócił też uwagę na zagrożenia „delikatnej tkanki życia rodzinnego”: tendencje do wypaczania idei małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, przyzwolenie dla stosowania techniki prokreacyjnej in vitro, zjawisko wspólnego zamieszkiwania dwojga osób bez sakramentu małżeństwa czy poprzestawanie na małżeństwie cywilnym. Sprawia to, że „ponury obraz życia rodzinnego znacznie się pogłębia”.
Kanonista odniósł się też do tradycji związanej z obchodzonym świętem Matki Bożej Siewnej – według bowiem prastarego zwyczaju, dopiero po ósmym września, po zebraniu wszystkiego z pól poświęca się ziarno pod nowy zasiew: „Pobłogosławione przez Jezusa, za wstawiennictwem Jego Matki, ma zapewnić dobre urodzaje i obfite plony” – przypomniał ks. Góralski.
Życzył wszystkim, aby święto to, połączone z dziękczynieniem za uzyskane plony, zachęci do tego, by wraz z Maryją „siać wokół, w rodzinach, ziarna prawdy, dobra i miłości”. Jeśli ludzie będą w tym hojni, Maryja sprawi, że „gdy nadejdzie czas niebieskich żniw, zbierzemy obfity plon, a Jezus odpłaci nam swoją hojnością”.
Tradycyjnie uroczystości odpustowe w Koziebrodach połączono z dożynkami regionalnymi: liczne delegacje z regionu przybyły z wieńcami dożynkowymi. Wzięło w nich udział około 4 tysięcy wiernych, duchowieństwo i przedstawiciele władz samorządowych. Za liczną obecność wszystkim pielgrzymom dziękował ks. Władysław Majewski, kustosz sanktuarium maryjnego i proboszcz parafii.
Odpust poprzedziły nieszpory z procesją 7 września, wieczorny Apel Jasnogórski oraz Msza św. pasterska o godz. 24.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.