Kozy: biskup Rakoczy poświęcił odnowioną polichromię 100-letniej świątyni
05 sierpnia 2012 | 20:03 | rk Ⓒ Ⓟ
Na niezwykłe związki łączące parafię w Kozach koło Bielska-Białej z bł. Janem Pawłem II zwrócił uwagę bp Tadeusz Rakoczy, który 5 sierpnia poświęcił odnowioną polichromię miejscowej świątyni i przewodniczył Eucharystii. Prace nad odnowieniem wnętrza kościoła pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza trwały około 5 miesięcy. Wcześniej, w latach 70. ub. wieku poświęcenia polichromii w koziańskiej świątyni dokonał metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
Ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał, że w tutejszej parafii pracował śp. ks. Franciszek Żak, który chrzcił Karola Wojtyłę w pobliskich Wadowicach, a w latach 50. ks. Wojtyła wraz ze swoim studentami i przyjaciółmi przyjeżdżał do parafii w Kozach, gdzie wikariuszem był wówczas ks. Franciszek Macharski, i stąd razem wyruszali na górskie wyprawy. Natomiast 14 stycznia 1976 jako metropolita krakowski kard. Wojtyła przybył tu, by poświęcić polichromię kościelną i udzielić sakramentu bierzmowania.
„Mam tę świadomość, że dziś chodzę po jego śladach. Ta przestrzeń jeszcze drga przecież jego obecnością w naszych sercach” – mówił biskup, podkreślając, że jest czymś niezwykłym i zobowiązującym, że „mogliśmy za życia spotykać tego świętego człowieka, słuchać go i razem z nim się modlić”.
Podczas prac na odnowieniem wnętrza świątyni odsłonięto i zakonserwowano fresk przedstawiający wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława. Po konsultacji z konserwatorem zabytków na sklepieniu prezbiterium pojawiły się medaliony polskich świętych. Postaci doktorów Kościoła uwieczniono na przecięciu nawy z transeptem. Umieszczono także freski ze scenami życia patronów świątyni. Elementy zdobnicze filarów i ścian nawiązują do przedwojennego wystroju kościoła.
Bp Rakoczy podkreślił, że obrazy i malowidła w kościele mają inspirować do zainteresowania się Pismem Świętym i historią Kościoła. „Aby ją lepiej rozumieć, konieczna jest osobista lektura. Będzie to szczególnie ważne dla młodszego pokolenia wychowanego na obrazkach. Należy pokładać nadzieję w tym, że patrząc na te malowidła, młodzież pogłębi wiarę w Boga i miłość do Kościoła” – dodał kaznodzieja.
Niedzielną liturgię wraz z biskupem celebrowali proboszcz parafii, ks. Kazimierz Grela, pochodzący z Kóz, ks. prof. Tadeusz Boruta i znawca sztuki sakralnej, ks. dr Szymon Tracz.
Prace nad odnową wnętrza kościoła wykonano dzięki ofiarności parafian. Projekt zrealizowała konserwator Maria Osielczyk przy konsultacji z ks. dr. Traczem.
Neogotycki kościół w Kozach wzniesiono w latach 1900-1901. Konsekracja nowego kościoła odbyła się 29 maja 1924 r. W 1993 roku bp Rakoczy konsekrował ołtarz, którym umieszczono relikwie św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.