Kraczkowa: abp Mokrzycki i abp Szal otworzyli Dom Pamięci św. Jana Pawła II
01 maja 2019 | 09:15 | pab | Kraczkowa Ⓒ Ⓟ
Abp Mieczysław Mokrzycki i abp Adam Szal otworzyli w Kraczkowej na Podkarpaciu Dom Pamięci św. Jana Pawła II. – Dzisiaj, gdy wielu ludzi atakuje św. Jana Pawła II, my otwieramy jego muzeum. Niech ono będzie miejscem poznania i zrozumienia tego, co chciał nam przekazać – podkreślił sekretarz papieża Polaka.
Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a homilie wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki – sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski. Wydarzenie miało miejsce we wtorek 30 kwietnia wieczorem – w dniu, kiedy Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha i w przeddzień 8. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Jak zauważył abp Mokrzycki, św. Wojciech i św. Jan Paweł II cali poświęcili się dla Kościoła i byli wielkimi apostołami swoich czasów.
– Dzisiaj, gdy wielu ludzi atakuje św. Jana Pawła II, my otwieramy jego muzeum – podkreślił sekretarz papieża. Niech ono będzie miejscem poznania i zrozumienia tego, co chciał nam przekazać w swoich naukach, kazaniach, encyklikach, pielgrzymkach i modlitwach. Niech nasza dzisiejsza obecność będzie modlitwą za tych, którzy dziś pogardzają jego życiem, oczerniają go i kłamliwie osądzają. Niech nasza dzisiejsza obecność będzie również przebaczeniem, którego źródło odnajdziemy w wezwaniu z Modlitwy Pańskiej: I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom – zachęcał.
– Ufam, że poświęcony dzwon i muzeum, które dzisiaj otwieramy, będzie miejscem pamięci o naszym rodaku i spełni wymiar edukacyjny, ponieważ muzeum to nie tylko miejsce pamięci, ale miejsce poznawania i odkrywania wartości, jakie pozostawił nam św. Jan Paweł II – powiedział abp Mokrzycki.
Metropolita lwowski postawił pytanie: jakiego papieża powinniśmy spotkać pośród zgromadzonych pamiątek i eksponatów? Stwierdził, że pierwszą i najważniejszą cechą życia Jana Pawła II była modlitwa, której nauczył go ojciec, o czym zaświadczył papież, wspominając: „po śmieci mojej mamy i mojego brata, życie mojego ojca stało się nieustanną modlitwą”. – Taka postawa zaszczepiła w nim umiłowanie modlitwy, na którą zawsze znajdował czas – zauważył. Stwierdził, że Jan Paweł II z pewnością chciałby zapytać współczesnych rodziców czy dzieci widzą ich modlących się na kolanach?
Hierarcha nawiązał do faktu, że w kościele w Kraczkowej znajduje się i jest otaczany czcią krzyż, który Jan Paweł II trzymał w rękach w czasie ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. – To on jest najcenniejszą relikwią i katechezą cierpiącego papieża. Nie bójcie się krzyża, ale podobnie jak on, przytulajcie się do niego. Kiedy będzie wam ciężko żyć, to idźcie pod krzyż, bo na krzyżu zobaczycie tego, który powiedział o sobie, że przyszedł, aby dźwigać nasze słabości – wskazywał kaznodzieja.
Dom Pamięci św. Jana Pawła II w Kraczkowej powstał w odremontowanym budynku starej plebanii, wybudowanym w 1896 r. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
W nowo powstałym muzeum cennych pamiątek po Papieżu, w których posiadaniu jest miejscowa parafia pw. św. Mikołaja Biskupa. Są to m.in.: sutanna, pas papieski, buty i ornaty, w których Jan Paweł II odprawiał Msze św., piuska, patery z herbem papieskim, naczynia liturgiczne, których używał papież, pobłogosławiona przez niego figurka Matki Bożej Fatimskiej, szal z Indii, medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu i pielgrzymek zagranicznych, różańce Jana Pawła II, szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich, dokumenty i portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II, wiele znaczków, obrazków i kartek okolicznościowych. Część tych pamiątek przekazał do Kraczkowej abp Mokrzycki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.