Krąg uczniów Ratzingera/Benedykta XVI bez abp. Gänsweina
22 września 2022 | 12:43 | ts (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Na tegorocznym spotkaniu „Kręgu uczniów Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” zabraknie arcybiskupa Georga Gänsweina. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA prywatny sekretarz Benedykta XVI wyjaśniał 21 września, że nie będzie mógł wziąć udziału w spotkaniu, ponieważ od pewnego czasu ma „inne zobowiązania”, które „niestety, krzyżują się z terminem sympozjum”. Nie będzie też możliwe, aby wszyscy uczestnicy odwiedzili papieża seniora, gdyż byłoby to dla niego „po prostu zbyt dużym wysiłkiem”. Jest jednak wiele próśb o odwiedzenie Benedykta XVI w tych dniach w związku z sympozjum „Kręgu uczniów”.
Tegoroczne sympozjum odbędzie się 24 września w Rzymie pod hasłem: „Wiążące prawdy i dalszy rozwój doktryny Kościoła”. Głównym mówcą będzie biskup niemieckiej Ratyzbony Rudolf Voderholzer. Uczestników powita i wygłosi przemówienie końcowe pochodzący ze Szwajcarii kard. Kurt Koch, przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. Jak wspominał w rozmowie z KAI kard. Christoph Schönborn z Wiednia, grupa powstała dlatego, że przyszły papież miał w Ratyzbonie zbyt wielu doktorantów i nie był w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się w co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie.Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze badania, o których potem wspólnie dyskutowano. „Jeszcze do dziś niektórzy z uczniów prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii” – wspominał arcybiskup Wiednia.
Z chwilą mianowania ich profesora w 1977 r. arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się raz w roku. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, Krąg zbierał się w Castel Gandolfo.
Spotkania te odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.
Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci), w tym dwaj kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia i przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan Kurt Koch.
W 2008 r. Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera/Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.
Fundacja składa się z dwóch grup: prawie 30-osobowego grona uczniów i młodych doktorantów teologii, spośród których ponad połowa pochodzi z krajów języka niemieckiego, a pozostali – z różnych krajów, od Chile i USA, przez Francję, Rumunię i Grecję po kraje afrykańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.