Kraj mroku i światło nadziei – misterium o Męce Pańskiej
26 marca 2021 | 14:00 | Magda Dobrzyniak | Kraków Ⓒ Ⓟ
W warunkach pandemicznych obostrzeń powstała intrygująca wizja artystyczna ostatnich godzin ziemskiego życia Chrystusa, zrealizowana przez krakowskich studentów. Premiera misterium odbędzie się w Niedzielę Palmową.
Studenci z DA Na Miasteczku w Krakowie co roku przygotowywali Misterium o Męce Pańskiej. W zeszłym roku, z powodu obostrzeń epidemicznych, misterium zrealizowali w formie słuchowiska, nagranego telefonami. W tym roku postawili na formę „teatru telewizji” w minimalistycznej oprawie.
Prace nad tegorocznym misterium ruszyły pod koniec stycznia. Była wówczas nadzieja, że projekt będzie mógł się odbyć normalnie Pandemiczne obostrzenia wpłynęły na scenariusz. Dla bezpieczeństwa studenci zrezygnowali ze statystów czy dużej liczby drugoplanowych postaci. – Misterium stało się piękną tradycją duszpasterstwa DA Na Miasteczku. W tym roku mimo wszystko postanowiliśmy nie rezygnować z tego przedsięwzięcia. Dzięki zaangażowaniu aktorów, którzy sami się zgłaszali do grania, możliwe będzie wgłębienie się w wydarzenia, które są dla chrześcijan najważniejsze – mówi autorka scenariusza Agnieszka.
Na początku marca było już jasne, że misterium będzie można wystawić jedynie online. Wtedy też pojawił się pomysł, by odejść od tradycyjnej dla przedstawień Męki Pańskiej scenografii i charakteryzacji. – Ostatni rok w naszym kraju to trochę mroczny okres: pandemia, niepokoje społeczne, kryzysy w Kościele. Chcieliśmy się do tego odnieść, może niekoniecznie wprost. Stąd wzięła się wizja, by misterium rozegrać w głębokim mroku, w którym będzie jednak Światło niosące nadzieję. Jezus – mówi Wojciech, absolwent duszpasterstwa, pod którego kierownictwem został zrealizowany „Kraj Mroku”.
– Dla mnie misterium było sposobem na realizowanie Bożego działania. Jest to coś, co po prostu opowiada o Chrystusie, a skoro można jeszcze raz opowiedzieć komuś o Bogu, to ja bardzo chętnie się tym zajmę – mówi Andrzej, wcielający się w rolę św. Piotra. – Super jest to, że duszpasterstwo to miejsce, gdzie można robić coś tak niestandardowego; coś więcej niż obowiązki na studiach. Cały projekt to coś naprawdę dobrego. Potrzebne jest, żeby zapełniać przestrzeń publiczną słowami, obrazami, treścią o Chrystusie. My przecież właśnie to robimy! – dodaje.
Premiera spektaklu „Kraj Mroku” odbędzie się w Niedzielę Palmową wieczorem na kanale YouTube Da Na Miasteczku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.