Krajowy duszpasterz muzyków kościelnych: od relacji z Bogiem zależy posługiwanie w Kościele
22 listopada 2022 | 15:44 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
We wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej, pozdrowienia i dar modlitwy z Jasnej Góry dla muzyków kościelnych przesyła ich krajowy duszpasterz o. dr Nikodem Kilnar, paulin. O godz. 7.00 w ich intencji odprawiona została Msza św. w Kaplicy Matki Bożej.
W specjalnym przesłaniu do muzyków kościelnych z racji dzisiejszego święta, o. Nikodem Kilnar zauważył, że stwarza ono sposobność, aby przypomnieć, że tak jak i patronka, tak wszyscy troszczący się o piękno liturgii w jego muzycznym wymiarze, powołani są, by dawać świadectwo wiary w Chrystusa.
Krajowy duszpasterz muzyków kościelnych zachęca do pogłębiania relacji z Bogiem, bo od niej zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania w Kościele.
– Życzę wszystkim duszpasterzom oraz muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na Krzyżu zajaśniała swym blaskiem objawiając swą moc i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne – napisał o. Kilnar.
– Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki! – modli się krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.
Warto przypomnieć, że Jasna Góra od wieków jest ważnym ośrodkiem kultury muzycznej, nie tylko w Polsce. To tu odbywają się liczne koncerty, wieczory organowe, tu działają różne chóry i zespoły, a także Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów. Istnieje również Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, której staraniem wielu już lat ukazują się płyty z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna”.
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska kontynuuje dziedzictwo działającego tu od końca XVI w. do początków XX stulecia wokalno-instrumentalnego zespołu zaliczanego do najznakomitszych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Kapelę tworzyli paulini, ale angażowano do niej także muzyków świeckich. Do spuścizny Kapeli Jasnogórskiej, jako również ośrodka kształcącego muzyków, nawiązuje powołana w 2011 r. Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia.
Jasnogórskie zbiory muzyczne należą do skarbów polskiej kultury. W archiwum zachowało się ponad 3 tysiące rękopiśmiennych źródeł muzycznych, wśród których są dzieła ponad 120 polskich twórców – w tym 40 kompozytorów jasnogórskich. Według rzeczoznawców to największy historyczny zbiór muzyczny w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie Środkowej. Tu znajduje się unikatowy zbiór zabytkowych instrumentów, które zostały udostępnione zwiedzającym w Muzeum 600-lecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.