Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: 150 lat Zgromadzenia Córek Bożej Miłości

14.05.2018 , sjk, jms, Kraków Ⓒ ℗

Córki Bożej Miłości z Polskiej Prowincji będą świętowały poniedziałek 11 czerwca 150. rocznicę powstania swego zgromadzenia. W tym dniu o godz. 17.00 w kaplicy Domu Prowincjalnego w Krakowie odbędzie się dziękczynna Msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, następnie chór zakonny prowadzony przez Marcina Wasilewskiego-Kruka zaprezentuje jubileuszową kantatę „Omnia Pro Deo” pod batutą Piotra Pałki, do której słowa napisała s. Zofia Szymanek FDC, zaś muzykę skomponował Piotr Pałka.

Wcześniej jubileuszowe uroczystości będą miały miejsce w Wiedniu, gdzie w dniach od 8 do 10 czerwca bieżącego roku zaplanowano na tę okoliczność między innymi Mszę świętą w katedrze św. Szczepana, przemówienia, koncert zakonnego chóru i muzyków z Polski, pielgrzymkę do Breitenfurtu koło Wiednia, miejsca śmierci założycielki zgromadzenia Franciszki Lechner oraz modlitwy przy Jej grobie.

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości powstało 21 listopada 1868 r. w Wiedniu. Początkowo jego głównym celem była opieka nad dziewczętami migrującymi ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy, z czasem stała się nim działalność oświatowo-wychowawcza. Córki Bożej Miłości zakładały na terenie byłej monarchii austro-węgierskiej tzw. Instytuty Marii – placówki dla dzieci i młodzieży, w obrębie których funkcjonowały schroniska dla służących, szkoły różnego typu, internaty oraz ochronki. W 1919 r. doszło do pierwszego podziału zgromadzenia na prowincje: jugosłowiańską, węgierską, polską i czeską.

Siostry pracujące na ziemiach polskich (od 1885 r. w Białej Krakowskiej i od 1886 r. w Krakowie) prowadziły różne typy szkół i instytucji wychowawczych: przytulisko dla służących, szkoły ludowe i wydziałowe, internaty, przedszkola, szkoły robót, seminaria nauczycielskie, gimnazja, licea oraz różne kursy: gotowanie, szycie, lekcje muzyki i języki obce. W gronie uczennic Instytutu Marii w Krakowie były między innymi matka Karola Wojtyły Emilia Kaczorowska, czy słynna śpiewaczka operowa Ada Sari.

Obecnie misja Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, wyznaczona przez założycielkę Franciszkę Lechner, kontynuowana jest w osiemnastu krajach przez siostry z siedmiu prowincji i czterech wiceprowincji. Członkinie Polskiej Prowincji pracują w 25 domach w kraju i za granicą. W większości z nich mieszczą się placówki dla dzieci i młodzieży: przedszkola, szkoły, bursy dla studentek, domy pomocy społecznej, zakład opiekuńczo-leczniczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek socjoterapeutyczny oraz dom samotnej matki. Do zadań sióstr należy też katechizacja dzieci i młodzieży.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.