Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

15 października 2018 | 12:26 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „W twoich rękach” w Krakowie odbyło się 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. W dniach 12-14 października w wydarzeniu wzięło udział ponad 600 młodych z pijarskich szkół i duszpasterstw.

Na 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej przyjechała młodzież z Cieplic, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łapsz Niżnych, Łowicza, Poznania oraz Rzeszowa. W Krakowie gościli także młodzi Czesi i Węgrzy. „Hasło: ’w twoich rękach’ rozumiemy dwojako – jako los w rękach każdego z nas i zawsze w rękach Boga” – wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP.

Tegorocznemu Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej towarzyszyły trzy filary. „Niepodległość” – związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski, „pełnoletność” – w związku z 18. urodzinami SMP oraz „synod”, ponieważ spotkanie odbywało się w trakcie trwającego w Rzymie Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

W związku z pierwszym filarem każda z lokalnych grup przygotowała filmik na temat walki o niepodległość Polski. Młodzi szukali osób ze swoich okolic, które mogłyby ten temat przybliży. Na kanale Młodzież Pijarska w serwisie Youtube.com znajduje się 9 krótkich wywiadów z prawdziwymi „Świadkami Historii” z różnych rejonów Polski. Odpowiadają oni na pytania: „Co jest ważne w życiu?”, „Jak żyć?”.

„To kolejny prezent na nasze 18. urodziny. Tym razem podarowany przez ludzi starszych, bardziej doświadczonych w życiu, którzy niejedno widzieli i niejedno przeżyli” – mówią uczestnicy SMP.

Reprezentanci Polski i Węgier, którzy na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyli w Pijarskim Synodzie Młodych w Salamance podzielili się uwagami i przesłaniem od europejskich środowisk pijarskich. Jednym z postulatów było częstsze organizowanie tego typu spotkań z udziałem młodzieży.

W sobotę popołudniu rozpoczęto huczne świętowanie 18. urodzin SMP. Najpierw odbył się tradycyjny Przegląd Piosenki Religijnej, a po nim zabawa chrześcijańska z tańcami pijarskimi.

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to także konferencje, modlitwa, adoracje, Eucharystie i spowiedź. To również okazja do odświeżenia przyjaźni i nawiązania nowych znajomości wśród młodych z różnych środowisk, gdzie pijarzy prowadzą swoje duszpasterstwo.

„Każdy wyruszył w swoją stronę, aby wziąć życie ’w swoje ręce’ i ’oddać wszystko w ręce Boga’” – podsumowali młodzi nawiązując do hasła 18. Spotkania Młodzieży Pijarskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.