Kraków: 40-lecie parafii Matki Bożej Saletyńskiej
04 czerwca 2023 | 14:17 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Historia każdej i każdego z nas jest niejako utkana z czynów miłości będących odpowiedzią na miłość Trójcy Przenajświętszej do nas – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. z okazji 40-lecie parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie.
– Chcemy oddać Bogu chwałę i w tych 40 latach zobaczyć część historii zbawienia, w której uczestniczymy – mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Grzegorz Szczygieł MS.
Abp Jędraszewski podkreślił w homilii, że w każdym wierzącym, od momentu chrztu w imię Trójcy Przenajświętszej dokonują się wielkie dzieła Boże. – Odkrywamy ciągle miłość Ojca w Jego opatrzności chroniącej nas przed złem. Karmimy się Słowem Chrystusa i Jego eucharystycznym Ciałem, by nie ustać w drodze do Ojca bogatego w miłosierdzie. Otwieramy się na natchnienia Ducha Świętego, zwłaszcza te, które otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania — mówił metropolita krakowski.
– Historia każdej i każdego z nas jest niejako utkana z czynów miłości będących odpowiedzią na miłość Trójcy Przenajświętszej do nas – mówił abp Jędraszewski dodając, że do tych „czynów miłości”, za które należy dziękować jest parafia Matki Bożej Saletyńskiej — świątynia i żywa wspólnota Kościoła.
— Dziękujemy Bogu za nią i prosimy, aby Duch Święty ciągle był wielkim natchnieniem dla tych wszystkich, którzy tutaj przybywają, by wielbić Boga Ojca w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa na życie wieczne — zakończył metropolita krakowski.
Przemawiając w imieniu parafii Andrzej Grudzień wskazał, że parafia prowadzona przez księży saletynów z „mądrą prostotą” – bliskością, relacyjnością i charyzmatem jednania i pojednywania.
Krakowska parafia Matki Bożej Saletyńskiej na Osiedlu Cegielniana została erygowana w 1983 r. przez kard. Franciszka Macharskiego. Budowę kościoła rozpoczęto dwa lata później. Konsekrował go kard. Stanisław Dziwisz 1 czerwca 2013 r.
Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów zostało założone w 1852 r. i jest związane z objawieniem Matki Bożej w La Salette. Charyzmatem saletynów jest pojednanie a głównym zadaniem – głoszenie orędzia Płaczącej Pani.
Swoją misję zakonnicy realizuję poprzez duszpasterstwo parafialne i głoszenie rekolekcji. Pierwsi saletyni przybyli do Polski ze Szwajcarii w 1902 r. a trzy lata później objęli pierwszą polską parafię i założyli dom zakonny. W Polsce prowadzą m.in. Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu, Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, a także wydawnictwo i dwumiesięcznik „Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.