Drukuj Powrót do artykułu

Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II

22 maja 2017 | 20:23 | Kraków / led / mip, mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II odbyło się w niedzielę, 22 maja w sanktuarium świętego Jana Pawła II na Białych Morzach. – Znajdujemy się w czasie, w którym znowu prześladuje się Kościół. Zdajemy sobie sprawę, że około trzystu milionów naszych sióstr i braci, rozproszonych w różnych częściach świata, jest prześladowanych, jest w trudnych sytuacjach ze względu na Chrystusa i jego Ewangelię – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył temu nabożeństwu.

Nabożeństwu ku czci św. Jana Pawła II przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W wydarzeniu uczestniczyli pielgrzymi z dekanatów Białka Tatrzańska, Zakopane, Jordanów, Biały Dunajec, kapłani z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przeżywają 45. rocznicę święceń kapłańskich oraz Rycerze św. Jana Pawła II.

Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II

Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do Ewangelii św. Jana, powiedział, że Jezus przybity do krzyża prosił swego Ojca, aby przebaczył ludziom ich grzechy. – Jest jakieś zło, jest jakaś niechęć wobec przyjęcia Ewangelii. Jest jakaś część ludzkiej winy, ale jest nad tym wszystkim Boże miłosierdzie, które dostrzega w ludzkiej postawie i w ludzkich błędach także jakąś słabość. Stąd ta prośba Jezusa o wybaczenie – wyjaśniał arcybiskup.

Czytaj także: Symbole ŚDM i relikwie Jana Pawła II na peryferiach

Według niego, trzy pierwsze wieki chrześcijaństwa to czas nieustannych prześladowań. – Tysiące chrześcijan oddawało życie za Chrystusa, ale nie było w nich nienawiści ani chęci zemsty. Była zawsze gotowość, by przebaczyć oprawcom. Było zawsze to łączenie się z modlitwą Jezusa, aby wybaczył prześladowcom – tłumaczył hierarcha, dodając, że tak było również w XX w., który był wiekiem męczenników.

Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II

Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Metropolita krakowski podkreślił, że Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że nie miał prawa przeżyć zamachu dokonanego na jego życie. – To, że żył to tylko dlatego, był o tym głęboko przekonany, że dokonał się cud za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej – mówił arcybiskup. – Nie zawahał się w wierze. To trudne dla niego i bolesne doświadczenie (…) nie powstrzymało go przed tym, aby nadal stać się pierwszym misjonarzem całego świata i wielkim głosicielem Jezusa Chrystusa na wszystkich kontynentach naszego globu – wyjaśniał abp Jędraszewski. Dodał także, że Jan Paweł II spotkał się z Ali Agcą po to, aby mu przebaczyć, ponieważ taka jest lekcja jaką daje Jezus, czyli lekcję przebaczenia i miłosierdzia.

Zdaniem metropolity krakowskiego zawsze tam, gdzie pojawia się odrzucenie Ewangelii, jest jakaś niewiedza ludzi, którzy jak powiedział sam Jezus nie wiedzą co czynią, odrzucając Boga, którego objawił Chrystus.

– Obecnie znajdujemy się w czasie, w którym znowu prześladuje się Kościół. Zdajemy sobie sprawę, że około trzystu milionów naszych sióstr i braci, rozproszonych w różnych częściach świata, jest prześladowanych, jest w trudnych sytuacjach ze względu na Chrystusa i jego Ewangelię – podkreślił abp Jędraszewski. – Statystycznie rzecz biorąc dzisiaj kilkunastu z nich dla Chrystusa odda swoje życie – dodał.

– Nie wolno nam o nich nie pamiętać zwłaszcza w tym miejscu, w tym sanktuarium św. Jana Pawła Wielkiego, który jest przecież dla nas wzorem trwania przy Chrystusie i wierności jego Ewangelii, aż po cierpienie, aż po miłość przebaczającą – mówił abp Jędraszewski.

Czytaj także: Nowy Targ: abp Jędraszewski poświęcił kaplicę w wyższej szkole zawodowej

Po nabożeństwie tradycyjnie wyruszyła Procesja Światła, podczas której wierni rozważali tajemnice różańcowe ustanowione przez Jana Pawła II.

Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II

Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach każdego 22. dnia miesiąca odbywa się archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, na które zapraszani są kapłani i wierni z poszczególnych dekanatów archidiecezji krakowskiej. Na zakończenie nabożeństwa pielgrzymi oddają cześć relikwiom papieża.

Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II

Fot. Adam Bujak / archidiecezja krakowska

Idea nabożeństwa zrodziła się po beatyfikacji Jana Pawła II, kiedy to do sanktuarium byli zapraszani wierni, by modlić się o dar rychłej kanonizacji Jana Pawła II. Po jej dokonaniu w 2014 r., pielgrzymi – zgodnie z prośbą kard. Stanisława Dziwisza – przybywali, by dziękować za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II. W 2016 r. kard. Dziwisz ustanowił archidiecezjalne nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

 

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 maja 2017 18:35

Zakopane: procesja fatimska z jeźdźcami papieskiej banderii

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.