Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: adwentowa odsłona akcji „Ciacho za ciacho”

04.12.2018 , luk, Kraków Ⓒ ℗

Już 16 grudnia odbędzie kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”. Inicjatywa jest organizowana przez grupę charytatywną „Szpunt”, działającą przy Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.

Wydarzeniu będzie przewodzić hasło „Daj mleko, będziesz wielki!”. – Celem całej akcji jest zbiórka funduszy na zakup mleka terapeutycznego do ośrodka dożywiania w Kongo prowadzonego przez fundację „Dobra Fabryka” Szymona Hołowni. Chcemy pokazać, że sprawiając sobie przyjemność, np. kupując ciasto, można również zadbać o drugiego człowieka, który urodził się w znacznie trudniejszej sytuacji niż my – tłumaczy Agata Burghardt, odpowiedzialna grupy charytatywnej „Szpunt”.

Dlatego też w niedzielę, 16 grudnia, ludzi dobrej woli dominikańskie krużganki (ul. Stolarska 12) tradycyjnie powitają zapachem ciast oraz stosem książek, płyt czy ozdób świątecznych. Na przybywających będzie także czekać kawiarenka z ciepłymi napojami oraz goframi i tostami.

Oprócz tego przygotowano również spektakle beczkowej grupy „Karton”, pokazy chemiczne i fizyczne oraz panel dyskusyjny o tym, co można zrobić w sprawie głodu na świecie. Gościem panelu będzie Szymon Hołownia. Poza tym chętni będą mogli wziąć udział w licytacji m.in. wejściówek do ciekawych miejsc kulturalnych.

W ramach ostatniej, wielkopostnej akcji „Ciacho za ciacho” udało się zebrać ponad 63 tys. zł, które przekazano siostrom dominikankom z zakonu pw. św. Katarzyny ze Sieny na remont szkoły znajdującej się w Iraku w miejscowości Kara Kusz, która została zniszczona podczas działań wojennych.

– Myślę, że ta forma zbiórki jest bardzo skuteczna dlatego, że łączy przyjemne z pożytecznym. Stwarzamy przestrzeń i miejsce do spotkania się i miłego spędzenia czasu a jednocześnie przekazania realnej pomocy na konkretny cel charytatywny, która choć w małym stopniu może zmienić świat na lepsze – podkreśla Burghardt.

Kiermasz charytatywnej grupy “Beczki” organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku – przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się na przykład zbudować studnię w Sudanie czy zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Inicjatywa „Ciacho za ciacho” ma zostać rozpowszechniona w innych dominikańskich ośrodkach akademickich w Polsce.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.