Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: artyści i wspólnoty z całego globu podczas wydarzeń centralnych ŚDM

26 lipca 2016 | 17:20 | led Ⓒ Ⓟ

Muzycy, artyści i aktorzy z całego świata, wspólnoty katolickie z wszystkich kontynentów będą wykonawcami najważniejszych inscenizacji podczas wydarzeń centralnych Światowych Dni Młodzieży. To oni wezmą udział w oprawach takich wydarzeń jak ceremonia powitania Ojca Świętego, Droga Krzyżowa na Błoniach oraz czuwanie na Campusie Misericordiae. Na młodych artystów będą zwrócone oczy całego świata.

Przybycia Ojca Świętego na Błonia poprzedzą tzw. pre-wydarzenia. Podczas nich odbędą się m. in. prezentacje kilkudziesięciu wspólnot i ruchów katolickich z całego świata m.in. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Jesus Youth, katolicki międzynarodowy ruch z charyzmatyczną duchowością, który powstał Indiach, a teraz jest aktywny w 25 krajach na całym świecie. Obecni będą także członkowie wspólnoty L’Arche, założonej w 1964 r. we Francji przez Jeana Vaniera. Wspólnota obecna w 35 krajach na pięciu kontynentach, pomaga osobom z intelektualną niepełnosprawnością. Młodzież zapozna się też z działalnością wspólnoty katolicka o powołaniu ekumenicznym, Chemin Neuf, Fundacji bł. Piergiorgia Frasattiego czy wspólnoty Shalom, założonej w 1982 r. przez młodych studentów z Brazylii, służącej chorym, więźniom oraz dzieciom i osobom uzależnionym od narkotyków.

Wśród muzyków występujących podczas pre-wydarzeń, znajdą się m.in. Levi Sakala z Republiki Środkowej Afryki oraz Tony Melendez (USA), który jest niepełnosprawnym gitarzystą i mówcą motywacyjnym. Urodził się bez rąk w rodzinie z Nicaragua. Nagrał pierwszy album w 1989 roku, jako kolekcję chrześcijańskich piosenek. Prezentował się przed papieżem Janem Pawłem II cztery razy (w Watykanie, Polsce i Denver).

Obecni będą także autorzy hiszpańskojęzycznej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni Miłosierni” BANUEV z Argentyny. To wspólnota z Buenos Aires dla Nowej Ewangelizacji. Swoimi świadectwami wiary podzielą się m. in. raper Tau (Piotr Kowalczyk), Angelika Chrust, niewidoma dziewczyna, która opowie o swoim spotkaniu z Ojcem Świętym.

W trakcie ceremonii otwarcia Ojciec Święty jako pierwszy zarejestrowany pielgrzym dostanie specjalnie dla niego przygotowany plecak. Następnie odbędzie się taniec symbolizujący gościnność miasta Krakowa dla młodzieży całego świata. Polska narodowa gościnność i otwartość symbolizowana będzie przez poszczególne tańce: Azja przez taniec indyjski, Ameryka Południowa poprzez tango i Afryka poprzez tradycyjny taniec afrykański.

Zaproszeni goście przyjęci zostaną do tanecznego kręgu przez polskich tancerzy w strojach staropolskich i krakowskich. Wszyscy włączają się do wspólnego tańca opartego na rytmach i muzyce różnych krakowiaków. W widowisku uczestniczyć będą tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” oraz Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej.

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja pt.: „Młodzi także są zaproszeni do świętości”. To wspomnienie młodych świętych oraz wskazanie uczestnikom ŚDM, że oni mogą i powinni pójść tą samą drogą. Z dwóch ekranów umieszczonych po bokach baldachimu ożyją i wyjdą postaci świętych. Ustawią się oni na schodach, od dołu do góry, w historycznych kostiumach w kolejności: św. Agnieszka, św. Jadwiga Królowa, św. Dominik Savio, św. Kizito, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Pier Giorgio Frassatti, św. Maria Goretti, bł. Jose Sanchez del Rio, bł. Zbigniew Strzałkowski oraz bł. Michał Tomaszek.

W świętych i błogosławionych wcielą się młodzi aktorzy i piosenkarze, laureaci licznych konkursów i festiwali, m. in. w św. Jadwigę wcieli się Agata Klimaczak, aktorka, wokalistka, kostiumolog. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Wydziału Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Warszawskiego. Związana z Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Piosenki. Natomiast w św. Dominika Savio wcieli się Maksymilian Zdybicki, szesnastolatek z Konstancina-Jeziorny, który od ponad sześciu lat szkoli swoje umiejętności wokalne pod okiem Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego. Św. Kizito będzie reprezentował Oliver Ostojski, jedenastolatek, urodzony aktor. Od czterech lat bierze udział w telewizyjnych programach ,,Ziarno” oraz ,,Mali Światowcy”.

W tej wyjątkowej „sztafecie młodych” od św. Agnieszki, przekazywany będzie Ewangeliarz i następnie wędrował do góry, w dłonie kolejnych postaci świętych i błogosławionych. Następnie Ewangeliarz przekazany jest przez bł. Zbigniewa i bł. Michała młodym osobom ubranym w stroje współczesne, stojącym na szczycie schodów.

Reżyserem tego wydarzenia jest Roman Kołakowski, poeta, dramaturg, kompozytor, tłumacz, autor i reżyser spektaklów muzycznych, twórca i realizator największych multimedialnych widowisk plenerowych w Polsce.

W piątek na krakowskich Błoniach odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka.
Autorem jej rozważań jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, znany historyk Kościoła, kaznodzieja i rekolekcjonista, odpowiedzialny w Episkopacie Polskim za dzieło nowej ewangelizacji.

Każda stacja ukazywać będzie spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji. W tym celu twórcy wykorzystali różne, nowoczesne, awangardowe, czasem symboliczne formy sztuki; począwszy od tańca nowoczesnego, malarstwa muralowego, akrobacji powietrznej, animacji komputerowej, aż po performance i sztukę ulicy.

Kierownictwo muzyczne nad całością projektu objął prof. dr hab Wiesław Delimat. Oprawę muzyczną nabożeństwa stanowić będzie orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken – sopran, Paweł Tomaszewski – fortepian i Adam Bałdych – skrzypce. Autorem i reżyserem tego wydarzenia jest Mateusz Polit – reżyser, choreograf – twórca nowoczesnych widowisk, spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą żywe drzewa – kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich będą stały tablice z nazwą stacji oraz korespondującego z nią uczynku miłosierdzia. Te 14 drzew wraz z tablicami zostanie po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie sanktuarium św. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Staną się pamiątką ŚDM 2016, którą każdy pielgrzym w przyszłości będzie mógł przejść.

Wśród artystów, którzy będą brać udział w etiudach artystycznych będzie m. in. białoruski artysta Maksim Woitiul, który jest m. in. pierwszym solistą zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Julita Gumulak, tancerka, pedagog, choreograf, absolwentka Ogólnokaształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W wydarzeniu udział weźmie także Alexey Talko z Ukrainy, artysta malarz , specjalizujący się w malarstwie muralowym i graffiti.

Podczas Drogi Krzyżowej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz OAZA – Grupa wolontariuszy ok 400 osób utworzą z własnych ciał kształt krzyża. Do tego zostanie specjalnie wyznaczony sektor na Błoniach, wolontariusze utworzą krzyż , między sektorami z publicznością.

W trakcie wydarzenia symboliczny performance wykonają instruktorzy wspinaczki sportowej i wysokogórskiej. Artyści mozolnie, w rytm muzyki będą wspinać na ściankę wspinaczkową. Z własnych ciał tworzą na ścianie znak krzyża. Finalnie na odpowiednie akcenty w muzyce odpadają od ściany – symbolicznie będzie to ukazywać drugi upadek Jezusa.

Z kolei scena przybicia Jezusa do Krzyża ukazana zostanie przez podniesienie wielkiego, ośmio- metrowego krzyża, a na nim już ukrzyżowanego Jezusa. Krzyż zostanie podniesiony w rytm dźwięków muzyki przez grupę wolontariuszy i kaskaderów. Udział w tym widowisku weźmie artysta Michał Derlecki. To absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Instruktor wushu sportowego (kungfu), gimnastyki i akrobatyki sportowej oraz członkiem Koła Kaskaderów Filmowych.

Podczas kolejnej stacji Drogi Krzyżowej wierni zobaczą połączenie współczesności z historyczną wizją tego wydarzenia. Współcześni alpiniści, korzystając z uprzęży i mocowań alpinistycznych, ściągną ciało Jezusa na dół, z krzyża i złożą na ręce Matki.

Podczas ostatniej stacji Drogi Krzyżowej przy akompaniamencie orkiestry i chóru cała procesja młodych ludzi, wraz z Krzyżem ŚDM dotrze do ołtarza głównego. Na ołtarzu artystka, malarka Magdalena Bąk, namaluje piaskiem ostatnią scenę złożenia Jezusa do grobu. Do ołtarza dojdą nie tylko przedstawiciele młodzieży, ale także artyści biorący udział w etiudach artystycznych na poszczególnych stacjach.

Wyjątkową oprawę będzie miało także sobotnie czuwanie młodzieży na Campusie Misericordiae w Brzegach. Jego treść została osnuta wokół modlitwy ŚDM Kraków 2016. Jej sens zostanie podkreślony przez świadectwa ludzi, którzy odzyskali nadzieję pod wpływem łaski Bożej.

W trakcie wydarzenia prezentowane będą stacje-przystanki, a temat każdej z nich będzie stanowił element modlitwy ŚDM.

Istotą pierwszego obrazu jest pokazanie, że wśród banałów współczesnego beztroskiego życia jest możliwość znalezienia drogi duchowej. Scena ukazana zostanie jako typowa, współczesna dyskoteki z muzyką techno, która stanowić będzie tło do pokazania różnych grup kulturowych młodych ludzi. W pewnym momencie muzyka ucichnie i pojawi się dziewczyna – Faustyna. Wówczas wygłoszone zostanie pierwsze świadectwo wiary – Natalii Wrzesień z Polski.

Podczas drugiej sceny na dużym ekranie zostanie wyświetlany film, ukazujący zamachy terrorystyczne 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i ubiegłoroczny w Paryżu, sceny wojny z Iraku i Syrii. Po zakończeniu emisji filmu, na scenę wbiegnie kolejno 6 osób (symbole kontynentów), które będą krzyczeć słowo „NIE” w różnych językach np. niemieckim, angielskim, hiszpańskim, chińskim. Po zakończeniu sceny nastąpi drugie świadectwo, które wygłosi Rand Mittri z Syrii.

Istotą trzeciej sceny będzie problem współczesnej cywilizacji, zamkniętej w cyberprzestrzeni. Czwarta scena nawiąże do przebaczenia, a wierni zobaczą postać papieża Jan Pawła II, z którym rozmawia Ali Agca. Piąta scena odbędzie się pod hasłem „Radość smutnym”. Faustyna w raz z grupą wędrowców dotrze do blokowiska, miejsca gdzie spotykają się młodzi ludzie z marginesu społecznego. Finałem sceny jest pokaz roześmianych już innych ludzi, których wierni widzieli na początku. Po niej następuje trzecie świadectwo – Miguel z Asunción z Paragwaju.

Adaptacji scenariusza sobotniego przedstawienia dokonali Mirosława Kister – choreograf i Krzysztof Okoń – reżyser z Akrobatycznego Teatru Tańca MIRA – ART, którzy przełożyli poszczególne części inscenizacji na język tańca. Do współpracy nad inscenizacją zaproszono także artystów z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Bałtyckiego Teatru Tańca z Gdańska. Rolę Faustyny gra Ewa Kłosowicz z Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej.

Bezpośrednio po zakończeniu czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem rozpocznie się koncert CREDO in Misericordiam Dei. Koncert będzie podzielony na 12. części i będzie uwielbieniem Bożego Miłosierdzia. Każdą część poprzedzi modlitwa, prowadzona przez młodych ludzi z całego świata. Koncert uwielbienia będzie wydarzeniem ekumenicznym. Na scenie spotkają się chrześcijanie z różnych wspólnot.

Koncert poprowadzi małżeństwo: Agata i Tomasz Wolni – popularni dziennikarze polskich stacji telewizyjnych. W koncercie wezmą udział artyści chrześcijańscy z całego świata, m.in.: Joshua Aaron, Krzysztof Antkowiak, Kuba Badach, Beata Bednarz, Katarzyna Cerekwicka, Wayne Ellington, Anna Gadt, Gabriela Gąsior, zespół Hajlandery, Krzysztof Iwaneczko, Adam Krylik, Andrzej Lampert, siostry: Dagmara i Martyna Melosik, s. Cristina Scuccia OSU, Sean Simmonds, Mietek Szcześniak, Olga Szomańska, chór TGD, Kasia Wilk i Kuba Zaborski.

Artystom towarzyszyć będą: chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży, zespół wokalny złożony z dwóch formacji muzycznych: DeocentriCity i Deus Meus oraz muzycy Orkiestry Adama Sztaby.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.