Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: bal na rozpoczęcie świętowania jubileuszu KSM

04 lutego 2018 | 12:58 | Kraków / luk Ⓒ Ⓟ

W wyjątkowy sposób w sobotę wieczorem rozpoczęły się obchody 25-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w archidiecezji krakowskiej. Młodzi świętowanie rozpoczęli uroczystą Mszą św. oraz balem karnawałowym.

Eucharystii odprawionej w Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie przewodniczył ks. Rafał Buzała, asystent KSM Archidiecezji Krakowskiej. W homilii podkreślił, że codzienna walka z samym sobą i przeciwnościami jest głównym zadaniem młodych.

“Każdy z nas napotyka na swojej drodze trudności, ale ważne jest, żeby trwać w tej misji, jaką przekazuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży” – mówił ks. Buzała, przypominając, że w 1995 r. św. Jan Paweł II wzywał młodzież, by nie wstydziła się swoich ideałów i pamiętała, że liczy na nią Kościół i Polska.

Kolejnym elementem sobotniego spotkania był maskowy bal karnawałowy, który połączył wszystkie pokolenia KSM-owiczów obecne na sali Uniwersytetu Rolniczego.

Jak podkreśliła Joanna Kula, prezes KSM w Krakowie, stowarzyszenie od 25 lat tworzy przestrzeń, w której młodzi mogą kształtować właściwie swoją dojrzałość i przyszłość. “Osobiście jest ono dla mnie drogą do świętości. Tutaj staję się dojrzałym katolikiem, cały czas rozwijając się duchowo oraz nabywając praktycznych umiejętności, które wykorzystuję w dorosłym życiu” – powiedziała.

Wczorajsza Eucharystia i bal był pierwszym akcentem wielkiego świętowania KSM w archidiecezji krakowskiej. Młodzi zachęcają do tego, by uczestniczyć z nimi w kolejnych wydarzeniach organizowanych z tej okazji, m.in. pielgrzymce rowerowej do bł. Karoliny Kózkówny do Zabawy w maju czy pielgrzymce do św. Stanisława Kostki do Rostkowa w sierpniu. Szczegółowy plan jubileuszu jest dostępny na stronie www.krakow.ksm.org.pl.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży gromadzi młodzież w wieku od 14 do 30 lat. Jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia. W Polsce ruch wywodzi się z istniejących przed II wojną światową Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.

KSM na skalę ogólnopolską zostało reaktywowane w 1990 r. W archidiecezji krakowskiej oficjalnie zostało powołane w 1993 r. dekretem ówczesnego metropolity, kard. Franciszka Macharskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.