Kraków: barwny Orszak Trzech Króli przeszedł z Wawelu pod Bazylikę Mariacką
06 stycznia 2011 | 15:23 | led Ⓒ Ⓟ
„Ufamy, że w tym roku spełni się nasze gorące pragnienie, którym jest wyniesienie do chwały ołtarzy Ojca Świętego Jana Pawła II” – mówił dzisiaj w uroczystość Objawienia Pańskiego kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu. Po nabożeństwie po raz pierwszy ulicami Krakowa przeszedł barwny Orszak Trzech Króli: rycerzy, dworzan, giermków i aniołków.
Uroczystość Objawienia Pańskiego w Krakowie rozpoczęła się Mszą św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczyli kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Dziwisz i bp Jan Szkodoń. Przed uroczystą Mszą w katedrze na Wawelu bił Dzwon Zygmunta. Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń. – Co roku idziemy razem z Mędrcami za gwiazdą, która prowadzi do Dziecięcia, do Jezusa w Betlejem, a celem naszej wędrówki jest spotkać się ze Słowem, które ciałem się stało. To spotkanie jest przyjęciem na nowo Bożego Objawienia – mówił biskup.
Podczas Mszy św., która poprzedziła przemarsz Orszaku Trzech Króli, kard. Stanisław Dziwisz wyraził swoją radość, że po 50 latach święto Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy. „Jesteśmy wdzięczni ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do tego, głównie parlamentarzystom” – mówił metropolita krakowski i dodał, że archidiecezja krakowska także przyczyniła się do tych starań, ponieważ w sprawie ustanowienia dnia wolnego od pracy wysłano ponad 100 tys. petycji.
Kard. Dziwisz także złożył życzenia kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu, który obchodził dzisiaj 32. rocznicę konsekracji biskupiej. „Dziękujemy kard. Macharskiemu za czynną obecność w archidiecezji krakowskiej, za posługę biskupią w wielu parafiach” – mówił hierarcha. „Życzymy, by Bóg darzył go dobrym zdrowiem” – dodał kard. Dziwisz.
Zwracając się do kapłanów powiedział: „Wspieramy się i jesteśmy znakiem obecności Chrystusa we współczesnym świecie”. Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej kardynał życzył, aby nigdy nie zabrakło ludzi gotowych pójść odważnie za Chrystusem. Kard. Dziwisz złożył też życzenia wszystkim chorym, aby Bóg umacniał ich, „a oni ubogacali darem swojego cierpienia i mądrości”. Natomiast politykom metropolita krakowski życzył, aby z pomocą Bożą podejmowali odważne decyzje dla dobra obywateli.
"Ufamy, że w tym roku spełni się nasze gorące pragnienie, którym jest wyniesienie do chwały ołtarzy Ojca Świętego Jana Pawła II – mówił kard. Stanisław Dziwisz. „Na tę doniosłą chwilę nasza archidiecezja i Polska przygotowuje się od kilku lat. Niech to przygotowanie umacnia się i pogłębia, także poprzez lekturę i medytację adhortacji Benedykta XVI "Verbum Domini", dokumentu wspaniałego, twórczego o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła” – powiedział metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz wyraził też swoją radość z tego, że po raz pierwszy w Krakowie odbędzie się Orszak Trzech Króli. „Jest to nowość, którą przyjmujemy z wielką życzliwością” – mówił.
Po nabożeństwie przed katedrą uformował się barwny orszak królów, dworzan, rycerzy, giermków i aniołków, w których wcielili się uczniowie krakowskich szkół, dzieci, harcerze oraz starsi mieszkańcy Krakowa. Podczas spotkania rozdawano korony oraz śpiewniki. W rolę Mędrców wcielili się aktorzy Teatru Groteska.
Pochód rozpoczął się modlitwą pod przewodnictwem kard. Dziwisza, który wziął udział w orszaku. Uczestnicy przeszli z katedry ul. Grodzką pod Bazylikę Mariacką, gdzie złożyli hołd narodzonemu Chrystusowi. Tam, obok specjalnie na tę okazję przygotowanej szopki betlejemskiej, odbyło się wspólne kolędowanie.
Orszak Trzech Króli to uliczne przedstawienie z udziałem publiczności, zawiera elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. Pierwszy pochód zorganizowano w 2009 roku w Warszawie. Celem barwnego pochodu jest pielęgnowanie wartości rodzinnych, a także uczczenie uroczystości Objawienia Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.