Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: “Dialogi” w seminarium

17 stycznia 2018 | 16:42 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

Abp Marek Jędraszewski wziął udział w „Dialogach”, podczas których odpowiadał na pytania kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Spotkanie miało formę podobną do “Dialogów u św. Anny”, na które są zapraszani diecezjanie.

Wydarzenie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której przyszli kapłani zadawali metropolicie krakowskiemu pytania. Jedno z nich dotyczyło nominacji i zmian miejsca posługiwania księży – zapytano wprost czy parafie pracy neoprezbiterów nie powinny być miejscami, gdzie można się wiele nauczyć.

Arcybiskup zgodził się z tym założeniem i dodał, że w wyborze parafii dla młodego kapłana powinni mieć też wiele do powiedzenia przełożeni z seminarium, którzy bardzo dobrze znają swoich podopiecznych.

Pytano także o to, jak realizować misję Kościoła we współczesnym świecie. “W moim najgłębszym przekonaniu trzeba trzymać się wykładni tak otwartych na świat papieży jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Otwartych na świat i niezwykle wrażliwych na problemy tego świata, a jednocześnie dających bardzo jasną i bardzo precyzyjną odpowiedź na wszystkie jego bolączki” – odpowiedział arcybiskup.

Klerycy zapytali także o wypominki i o to, jak pogodzić potrzebę takiej modlitwy z pokusą potraktowania jej jako “łatwego zarobku”. Arcybiskup wskazał tutaj, że kapłan jest pomostem między Bogiem a ludźmi, a jego głównym zadaniem jest właśnie modlitwa.

“Pokusy są wszędzie, ale z pokusą się walczy. Jeśli chcecie szukać skutecznej modlitwy, to módlcie się za dusze cierpiące w czyśćcu. Wiem to z osobistego doświadczenia. Ale to jest znakiem, jak bardzo ta modlitwa jest potrzebna” – powiedział.

Hierarcha musiał zmierzyć się także z wątpliwościami przyszłych duchownych o ich obecność w mediach. Przypomniał przy tym, że istnieją instrukcje wydane przez Konferencję Episkopatu Polski, które mówią na jakich zasadach księża mogą istnieć w mediach.

W jednym z ostatnich pytań poruszono kwestię komentowania przez kaznodziejów spraw społecznych, co często wiąże się z zarzutem mieszania się w politykę. Metropolita zwrócił uwagę, że głos Kościoła jest dla wielu ludzi niewygodny.

“Dzieje się tak dlatego, że Kościół w porę i nie w porę upomina się o zachowywanie prawa Bożego i wynikających z niego praw ludzkich. Musimy mówić i musimy głosić prawdę w obronie każdego człowieka” – podkreślił abp Jędraszewski, wskazując jak ważna jest obrona dzieci nienarodzonych czy też starszych i schorowanych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.