Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: „Dialogi” z abp. Jędraszewskim o relacji człowieka z Bogiem

19 stycznia 2018 | 16:24 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ

Co to znaczy mieć relację z Bogiem? – nad tym pytaniem zastanawiali się wraz z abp. Markiem Jędraszewskim uczestnicy pierwszych w nowym roku „Dialogów”. Spotkanie odbyło się w kolegiacie akademickiej św. Anny.

Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia sondy ulicznej, po której metropolita krakowski zwrócił uwagę, że mimo iż w sondzie wielokrotnie była mowa o modlitwie jako sposobie utrzymania relacji z Bogiem, to nikt nie wspomniał o najważniejszym, czyli o tym, że „żeby być w relacji z Panem Bogiem, przede wszystkim trzeba starać się o to, żeby żyć w przyjaźni z Nim”. „To znaczy, żeby cieszyć się łaską uświęcającą. Żeby w tym stanie z kolei trwać, konieczna jest także spowiedź św., a o tym właściwie nie było mowy” – uściślił hierarcha.

Pierwsze z pytań zadanych przez uczestników spotkania dotyczyło założenia, że „aby dobry dialog był możliwy, osoby muszą być sobie równe”. Abp Jędraszewski stwierdził, że między Bogiem a człowiekiem nie tylko nie ma równości, ale jest wręcz nieskończona odległość. Z drugiej jednak strony, Bóg nie tylko stworzył człowieka na swój obraz, ale także nie zostawił go samego z grzechami, przemijaniem i śmiercią. Zesłał Syna, który stał się człowiekiem i tę odległość radykalnie skrócił. „Bóg dał się nam dotknąć, dał się nam zobaczyć w Jezusie Chrystusie, (…) I ponieważ stał się On jednym z nas i podjął ludzki los we wszystkim łącznie z cierpieniem i śmiercią” – wyjaśniał zgromadzonym w świątyni słuchaczom. Dodał, że to Bóg wykonuje pierwszy krok do nas. W odpowiedzi człowiek wychodzi Mu na spotkanie, odwraca się od Niego lub nawet przeklina.

Uczestnicy „Dialogów” ciekawi byli refleksji metropolity krakowskiego na temat przeżyć duchowych św. Matki Teresy z Kalkuty. „Dotykamy tutaj bardzo ważnego, o ile nie najbardziej istotnego wymiaru chrześcijańskiej wiary. Ta wiara wcale nie polega na tym, żeby czuć Boga i Jego obecność. Najważniejsze dla chrześcijańskiej wiary jest trwanie na dobre i na złe. Także podczas tych trudnych chwil i lat” – tłumaczył arcybiskup krakowski, nawiązując do doświadczenia „nocy ciemnej” w duchowym życiu założycielki Misjonarek Miłości.

Mowa była też o sprawowaniu liturgii przez takich kapłanów, którzy będą dawać świadectwo autentycznej, żywej wiary w Boga. Abp Jędraszewski podkreślał ogromną odpowiedzialność kapłana za to, w jaki sposób sprawuje Eucharystię i inne sakramenty, bo jego postawa może wiernych zbliżyć do Boga lub od Niego oddalić.

Kolejne „Dialogi” odbędą się w nowohuckim kościele św. Brata Alberta 15 marca, a ich tematem będzie „Spowiedź i kierownictwo duchowe a psychika człowieka”.

Wszystkie informacje na temat czasu, miejsca i tematyki kolejnych dialogów znaleźć można na stronie www.dialogi.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.