Kraków: dwudziestolecie odbudowy struktur diecezjalnej Caritas
29 stycznia 2010 | 17:48 | md Ⓒ Ⓟ
Dzięki posłudze Caritas Ewangelia głoszona na naszej ziemi staje się wiarygodna, porusza ludzkie sumienia i budzi w sercach nadzieję – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., którą odprawił w piątek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z okazji 20. rocznicy reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Podczas uroczystości dwaj kapłani związani z krakowską Caritas – ks. Jan Kabziński i ks. Marian Rapacz – odebrali medale „Bogaci Miłosierdziem”, przyznawane za pomoc niesioną ubogim i potrzebującym.
W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że Caritas służy życiu, choć we współczesnym świecie nie brakuje zamachów na miłość i życie. Wymienił wśród nich in vitro, aborcję i eutanazję. „Żaden uczeń ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana nie może się podpisać pod takim programem, bo nie jest to program cywilizacji życia, lecz śmierci” – zaznaczył. Według hierarchy styl działania Caritas to „styl skromności i dyskrecji”.
„Pomoc ludziom ubogim nie może być nagłaśniana. Miłosierna miłość jest zawsze prosta. Ona po prostu służy, a nie zabiega o krzykliwą reklamę” – dodał metropolita krakowski. Wyjaśnił, że Kościół podejmuje się pełnić dzieła miłosierdzia, bo jest wspólnotą miłości, która należy do jego istoty. „Caritas to nie zwykła działalność filantropijna. Taką działalność mogą prowadzić i prowadzą również niewierzący. Chrześcijańska Caritas wpisuje się w całą zbawczą misję Kościoła” – zauważył.
Po Mszy św. Dwaj kapłani, związani z Caritas Archidiecezji Krakowskiej odebrali przyznane im medale „Bogaci Miłosierdziem”. Ks. Jan Kabziński został uhonorowany za wieloletnią pracę na rzecz potrzebujących, zwłaszcza na misjach w Tanzanii, jak i podczas pracy dyrektora krakowskiej Caritas. Ks. Marian Rapacz, budowniczy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, został odznaczony za otaczanie opieką chorych, starszych i niepełnosprawnych i pomoc w utworzeniu dla nich trzech placówek Caritas na terenie parafii matki Bożej Fatimskiej w Krakowie, gdzie pełni obecnie posługę proboszcza.
W uroczystościach uczestniczyli pracownicy, współpracownicy, wolontariusze i podopieczni Caritas z całej archidiecezji krakowskiej.
Po zlikwidowaniu Caritas w 1950 r. i konfiskacie całego jej majątku przez ówczesne komunistyczne władze Polski, Kościół przez czterdzieści lat starał się prowadzić takie formy działalności dobroczynnej, które nie wymagałyby zakazanych struktur organizacyjnych. Powstały wtedy referaty i wydziały charytatywne w diecezjach oraz parafialne zespoły charytatywne. Dopiero w 1989 roku, na fali wielkich przemian politycznych i ustrojowych w Polsce wydana została ustawa „O stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej”, na mocy której możliwe stało się odrodzenie kościelnej Caritas.
Jako jedna z pierwszych w Polsce powstała Caritas Archidiecezji Krakowskiej, powołana przez metropolitę krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego 29 stycznia 1990 roku. Caritas została reaktywowana po czterdziestu latach przerwy, kontynuując tradycje swojej kościelnej imienniczki sprzed likwidacji.
Już w pierwszym roku istnienia wykrystalizowały się główne kierunki działalności krakowskiej Caritas: pomoc osobom bezdomnym i najuboższym, niepełnosprawnym, chorym, starszym oraz dzieciom i rodzinom. Od tego czasu Caritas bardzo się rozrosła.
Na początku biuro Caritas zajmowało jeden pokoik w podziemiach kurii, teraz zatrudnia około 400 osób, prowadzi 40 placówek, wśród których są zakłady opiekuńczo-lecznicze, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, schroniska dla bezdomnych, domy dla niepełnosprawnych. Pomaga kilkunastu tysiącom osób rocznie. Koordynuje pracę kilku tysięcy wolontariuszy, działających w Parafialnych Zespołach Caritas i Szkolnych Kołach Caritas. Punkt Socjalny Caritas przekazał najuboższym w 2009 r. prawie tysiąc ton żywności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.