Dziękczynienie za beatyfikację bł. Hanny Chrzanowskiej
29 kwietnia 2018 | 10:37 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele św. Mikołaja, gdzie spoczywają relikwie nowej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, Kraków dziękował w niedzielę za dar jej beatyfikacji. „Hanna Chrzanowska jest naszą świętą z sąsiedztwa. Ukazywała nam Boga przez prostą i czułą miłość” – mówił proboszcz parafii ks. Józef Gubała.
Uroczystościom, które odbyły się dokładnie w 45. rocznicę śmierci bł. Hanny Chrzanowskiej, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W kościele św. Mikołaja zgromadzili się przedstawiciele środowiska medycznego z Krakowa i innych miast Polski, delegaci instytucji noszących imię nowej błogosławionej, organizacji troszczących się o potrzebujących, chorzy i ich opiekunowie. Przybyli także członkowie rodziny bł. Hanny Chrzanowskiej. Obecni byli kard. Stanisław Dziwisz oraz krakowscy biskupi Jan Zając, Jan Szkodoń i Damian Muskus OFM.
Na początku Mszy św. proboszcz kościoła św. Mikołaja ks. Józef Gubała powiedział, że życie i posługa bł. Hanny Chrzanowskiej jest żywym przykładem prawdy o Bogu, który nie jest odległy i niedostępny, ale wrażliwy i pełen miłości, pochylający się z czułością nad człowiekiem. „W ostatniej adhortacji o świętości papież Franciszek pisze o świętych z sąsiedztwa. I taka była Hanna Chrzanowska dla nas. Ona jest naszą sąsiadką. Mieszkała niedaleko stąd i ukazywała nam Boga przez prostą i czułą miłość” – mówił kapłan.
Do papieskiej adhortacji nawiązał w homilii abp Marek Jędraszewski. Wskazał za Ojcem Świętym, że Chrystus chce od nas wszystkiego, ale z drugiej strony daje nam prawdziwe życie, prawdziwe szczęście, do którego zostaliśmy stworzeni. „Z tego wynika, że nie wolno nam się zgodzić ani na przeciętność, ani na pustkę, ani na życie pozbawione Bożego smaku” – mówił metropolita krakowski. Zauważył, że Chrystus od bł. Chrzanowskiej zażyczył wiele: całego jej życia. „Z drugiej strony obdarzył ją życiem prawdziwym, pełnym pokoju i szczęścia, które dla wszystkich było przejmującym znakiem świętości” – dodał.
„Jak być świętym? Jak spełniać pragnienie Chrystusa, który chce od nas wszystkiego w zamian za dar życia pełnego?” – zastanawiał się kaznodzieja. Wskazał trzy kryteria świętości, które realizowała swoim życiem nowa błogosławiona: złączenie z Chrystusem, przyjmowanie Bożego Słowa i życie według jego wskazań oraz „urzeczywistanie Bożej prawdy calym swoim życiem”.
Metropolita krakowski mówił, że swoje życiowe powołanie Hanna Chrzanowska realizowała idąc do biednych, opuszczonych, cierpiących ludzi. „Zadanie, które stawia przed nami Bóg, jest proste: kochaj i dostrzegaj Chrystusa w potrzebujących” – dodał. Wskazał także na potrzebę wierności wsłuchiwania się w to, co mówi Chrystus, odgradzając się od hałasów i szmerów świata. „Czynna miłość i wierność – to wystarczy. Miłość, która przemienia świat i wierność, która sprawia, że każdy dzień zbliża nas do Boskiego Mistrza” – podsumował metropolita krakowski.
W kościele św. Mikołaja w Krakowie znajduje się kaplica dedykowana nowej błogosławionej. Jej relikwie spoczywają w alabastrowym sarkofagu, który jest darem polskich pielęgniarek, chcących w ten sposób uczcić swoją nauczycielkę. Na jednej z bocznych ścian umieszczony jest obraz beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej.
Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się wczoraj, 28 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.