Kraków: Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio pomaga bezdomnym
28 czerwca 2020 | 15:08 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Od początku pandemii krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio nieustannie pomaga osobom bezdomnym i ubogim. Z różnego rodzaju wsparcia socjalnego, które stało się filarem pomocy okazywanej podopiecznym organizacji w czasie pandemii, skorzystało 900 osób.
W czasie pandemii osobom bezdomnym i ubogim życie utrudniała tak utrata pracy, jak i ograniczona możliwość zadbania o higienę, a także jeszcze bardziej dotkliwy niż dotychczas brak bezpiecznego schronienia.
– Zdalne konsultacje socjalne i prawne, stały kontakt telefoniczny z osobami bez domu, będącymi pod opieką pracowników, w tym również wsparcie podtrzymujące walkę z nałogami, pomoc żywnościowa czy materialna – to niewielki opis działań, które były odpowiedzią na potrzeby osób bez domu – opisuje Agnieszka Adamczyk, kierownik działu socjalnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
W czasie pandemii pracownicy socjalni robili wszystko, by nie zostawić osób już objętych pomocą oraz tych, którzy jej szukają, bez odpowiedniego wsparcia rzeczowego lub informacyjnego. Oprócz osób regularnie korzystających z pomocy organizacji, pojawiła się również duża grupa osób z przestrzeni ulicznej, które mimo wieloletniej bezdomności nigdy wcześniej nie zgłosiły się z prośbą o wsparcie.
Pomocy udzielano jako konsultacji indywidualnych, informowania o miejscach, gdzie można otrzymać konkretne wsparcie czy też zdalnego poradnictwa w zakresie wypełniania oraz kompletowania dokumentacji np. wniosków ubiegania się o lokal socjalny. – Przez dwa miesiące odbyło się ponad sto indywidualnych konsultacji socjalnych w formie zdalnej oraz telefonicznej, a także sześć spotkań osobistych. Od 2 czerwca indywidualne konsultacje socjalne odbywają się w trybie stacjonarnym, podobnie jak konsultacje prawne – wylicza Adamczyk.
W czasie epidemii cały czas odbywał się dyżur lekowy, dzięki którym osoby bezdomne mogły realizować recepty i kontynuować leczenie. Od 1 czerwca, zgodnie z nowymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa, wznowiono niektóre formy wsparcia z zakresu pomocy socjalnej, które wcześniej były tymczasowo zawieszone lub ograniczone. Tym samym ponownie otwarte zostały punkt konsultacyjny oraz punkt informacyjny.
– Dla osób, z którymi stale utrzymujemy kontakt najtrudniejsze było zagubienie oraz niepewność. Długotrwałe odosobnienie, utrata pracy, a tym samym źródła dochodu powodowała, że osoby te bały się utraty miejsca zamieszkania, traciły nadzieję i siłę – opowiada Adamczyk, dodając, że w wyniku przedłużającej się izolacji wiele osób musiało zmierzyć się z obciążeniem psychicznym, poczuciem bycia niepotrzebnym oraz napięciem, które związane jest z walką z nałogiem.
– Dlatego we współpracy z psychoterapeutami oraz wolontariuszami prowadzącymi grupę wsparcia „Zielona Mila” – cały czas istniała możliwość rozmowy telefonicznej, żeby osoby zmagające się z uzależnieniem nie zostały w tym czasie same. Sytuacja jest dynamiczna, chcemy jak tylko to możliwe, być najbliżej naszych podopiecznych i odpowiadać na pojawiające się potrzeby. Przygotowujemy się również na to, co będzie nas czekać, gdy epidemia minie – mówi Adamczyk.
Szczegółowe informacje jak wesprzeć funkcjonowanie krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio dostępne są na stronie www.dzielopomocy.pl. Jedną z form jest przekazanie darowizny na konto organizacji: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039 lub dla darczyńców z zagranicy PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. Wspiera ono osoby potrzebujące poprzez prowadzenie łaźni, pralni i garderoby, a także jadłodajni i ambulatorium, organizowanie konsultacji socjalnych i zawodowych, prowadzenie poradni psychiatryczno-psychologicznej oraz tzw. mieszkań wspieranych, w których ludzie bez domu uczą się samodzielności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.