Kraków: dziennikarka Brygida Grysiak gościem spotkania „Ich Areopag Wiary”
23 listopada 2016 | 09:21 | led Ⓒ Ⓟ
O wierze, powołaniu do bycia mamą oraz pracy zawodowej opowiadała dziennikarka Brygida Grysiak podczas spotkania „Ich Areopag Wiary”, które 22 listopada wieczorem odbyło się w Krakowie. Projekt krakowskich kleryków i studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego, obejmuje cykl spotkań ze znanymi ludźmi poświęcony ich doświadczeniu wiary i kierowaniu się w życiu zawodowym wartościami chrześcijańskimi.
Podczas inauguracyjnego w tym roku spotkania „Ich Areopag Wiary”, dziennikarka opowiadała o byciu mamą, o wierze i swojej pracy zawodowej. „Moim powołaniem jest być matką, wcześniej nie byłam sobą, poznałam siebie dopiero, gdy zostałam mamą” – mówiła. „Dzieci tak wywracają świat do góry nogami, że wreszcie wszystko jest na swoim miejscu” – podkreśliła.
Mówiąc o swojej wierze, wyznała, jak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II. „Jestem człowiekiem, który wierzy w Pana Boga. Codziennie życie religijnego każdego z nas jest wystawione na próbę i każda trudna sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji” – mówiła.
Brygida Grysiak podkreśliła, że jako mama jest świadkiem wiary i takie świadectwo stara się dawać swoim dzieciom. „Kto daje dzieciom Boga, daje im wszystko. Kto im nie daje Boga, daje im nic” – powiedziała dziennikarka cytując słowa św. Urszuli Ledóchowskiej.
Dziennikarka dzieliła się również wspomnieniami ze Światowych Dni Młodzieży. Jej zdaniem podczas tego niezwykłego wydarzenia było wiele ważnych gestów papieża Franciszka, m.in. to, że opowiedział o Macieju Cieśli, młodym grafiku, który zmarł przed Światowymi Dniami Młodzieży oraz spotkanie z jego rodziną, a także przejazd papieża tramwajem z osobami niepełnosprawnymi.
„Kiedy słucham papieża Franciszka to myślę, że jest to taki powrót do źródła i otwarcie serca na miłosierdzie” – zaznaczyła. Według niej miłosierdzie zaczyna się tu i teraz, w domu każdego człowieka, ale wciąż jeszcze mało wiemy o miłosierdziu.
Zdaniem Brygidy Grysiak, prawda, pasja i pokora to najważniejsze czym musi kierować się dziennikarz. „Całe nasze życie jest poszukiwaniem prawdy, może to zabrzmi banalnie, ale ona jest najważniejsza. Jak mówił Jan Paweł II, to sprawa, o którą nie wolno nie walczyć” – mówiła.
Brygida Grysiak urodziła się w Krakowie, od zawsze jest związana z mediami. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę zaczynała w Gazecie Krakowskiej i Radiu Kraków. Obecnie od piętnastu lat związana jest ze stacją TVN24.
Jest autorką kilku książek, m.in. wywiadu-rzeki z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – „Najbardziej lubił wtorki”, „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II” oraz „Wybrałam życie”.
W 2012 r. dziennikarka została odznaczona przez kard. Stanisława Dziwisza brązowym medalem im. Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.
„Ich Areopag Wiary” to cykl spotkań ze znanymi osobami, które w swojej pracy zawodowej kierują się zasadami i wartościami chrześcijańskimi.
Organizatorami wydarzenia są: Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja Świętej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Projekt obejmuje cykl spotkań ze znanymi ludźmi poświęcony ich doświadczeniu dzielenia się wiarą. To świadectwa życia katolików świeckich (dziennikarzy, aktorów, sportowców, polityków, naukowców, działaczy społecznych).
Projekt Ich Areopag Wiary rozpoczął się w 2013 r. i trwa do dziś. W każdym roku akademickim odbywają się 4-5 spotkań. Każde z nich ma charakter „wywiadu rzeki” przeprowadzonego przez studenta świeckiego i kleryka. Dotychczas odbyły się już spotkania m.in z aktorką Katarzyną Łaniewską, dziennikarzem Krzysztofem Ziemcem, prawnikiem prof. Andrzejem Zollem i politykiem Markiem Jurkiem.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej i ks. dr hab. Wojciech Zyzak, prof. rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.