Kraków: dziś mija pierwsza rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej
01 lutego 2013 | 16:14 | led Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj przypada pierwsza rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej, poetki, laureatki Nagrody Nobla. Z tej okazji w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa "Szuflada Szymborskiej". Będzie też konkurs na krój czcionki najlepiej oddający ducha utworów noblistki i koncert Tomasza Stańki. Na grobie poetki kwiaty złoży prezydent Krakowa oraz były sekretarz noblistki Michał Rusinek.
W pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek złożą kwiaty na grobie Noblistki. W Kamienicy Szołayskich − filii Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie otwarta wystawa „Szuflada Szymborskiej". Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. „warsztat pisarski" oraz „warsztat wyklejankowy" Poetki.
„Podczas obchodów nie będzie przecinania wstęg, odsłaniania tablic i płomiennych przemówień". "Będziemy się starali o powagę, zadumę i refleksję. Mam nadzieję, że będzie też trochę przymrużenia oka i poczucia humoru" – mówi Michał Rusinek, dodając, że poetka była bardzo skromną osobą.
Ważną część ekspozycji będą stanowiły rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki oraz pamiątki i kurioza, które dostawała od przyjaciół (np. zapalniczka w postaci łodzi podwodnej czy mini komoda, którą podarował poetce Czesław Miłosz). Oddzielną część stanowi księgozbiór Wisławy Szymborskiej, a także liczne fotografie, m.in. pod tablicami z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości. Patronat honorowy nad wystawą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Za aranżację „Szuflady Szymborskiej" odpowiedzialna jest Pracownia Teren Prywatny. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Wycinanki i kolaże Wisławy Szymborskiej będzie można obejrzeć w Pracowni, mieszczącej się w Pałacu Pod Baranami.
Z kolei 11 lutego czyli dwa dni po światowej i dzień przed polską premierą – Tomasz Stańko New York Quartet przedstawią w Operze Krakowskiej utwory z płyty „Wisława", inspirowanej twórczością Wisławy Szymborskiej. Koncert poprowadzi Magda Umer.
Natomiast Fundacja Sztuki Nowej "Znaczy się" oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma "Wisława Szymborska", skierowany do studentów i niedawnych absolwentów wyższych szkół artystycznych. Chodzi o wyłonienie charakterystycznego kroju pisma, który oddawałby ducha poezji noblistki, i w którym w przyszłości wydawane byłyby jej dzieła. Nagroda główna w konkursie to 20 tys. zł. Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury złożone z doświadczonych grafików i typografów.
„Śmierć Wisławy Szymborskiej – noblistki, to poważna strata. Rzeczywiście dała nam ona wspaniałą poezję, a tłumaczenie jej było – jak niektórzy mawiają – szlifowaniem diamentów. Była oszczędna w słowach i posługiwała się wspaniałym językiem. Była prawie niewidoczna w życiu. To ciepła i skromna osoba” – mówił KAI tuż po śmierci Wisławy Szymborskiej bp Tadeusz Pieronek.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa, gdzie Wisława chodziła do szkoły powszechnej, a także do Gimnazjum Sióstr Urszulanek. W czasie okupacji, w 1941 roku zdała maturę na tajnych kompletach. Po wojnie rozpoczęła studia polonistyczne, a rok później socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które porzuciła dla pracy zarobkowej w redakcjach czasopism kulturalnych.
Od 1953 r. do 1968 r. Szymborska była kierownikiem działu poezji w krakowskim "Życiu Literackim". Także w "Życiu Literackim" Szymborska zaczęła publikować cykl felietonów "Lektury nadobowiązkowe", który ogłaszała tam od roku 1967 do 1981, potem ukazywały się one w "Piśmie", "Odrze" a od 1993 w "Gazecie Wyborczej".
Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa", opublikowanym w dodatku pt. "Walka" do "Dziennika Polskiego". Szymborska opublikowała około 350 wierszy. Jest autorką kilku tomików m.in.: "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) i "Tutaj" (2008).
W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
W 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego w "uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej".
Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie, miała 89 lat. Noblistka została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w rodzinnym grobowcu, w której spoczywają jej rodzice i siostra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.