Kraków: gigantyczne balony z papieskimi barwami wystartowały z portu lotniczego Jana Pawła II
18 maja 2020 | 11:51 | jg | Kraków Ⓒ Ⓟ
Gigantyczne balony ku czci św. Jana Pawła II, który patronuje portowi lotniczemu w podkrakowskich Balicach wystartowały wcześnie rano 18 maja w setną urodzin papieża z Polski.
Wczesnym rankiem koło 6.30 warunki atmosferyczne pozwoliły na start gigantycznych balonów ku czci patrona Kraków Airport św. Jana Pawła II. – Balony symbolizują naszą pamięć o papieżu Polaku, a także wiarę, że brak samolotów na niebie to sytuacja tylko chwilowa i już wkrótce cieszyć się będziemy podniebnymi podróżami – powiedział KAI Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Start balonów z flagami papieskimi miał miejsce tuż obok drogi startów i lądowań w Kraków Airport. – Wyruszamy nad krakowskie miasto w szczególnym czasie. Jest to wyjątkowy przelot, pierwszy raz dla Jana Pawła II i do tego nad jego tak umiłowanym miastem. Jesteśmy dobrze przygotowani, mamy mapy wiatrowe, wiatr jest odpowiedni – mówił tuż przed startem pilot balonów Tomasz Gajewski.
Pięć balonów poleciało w stronę Krakowa, warunki atmosferyczne były bardzo sprzyjające. Balony były bardzo dobrze widoczne, bo na niebie nie było żadnej chmury. Przelot zaplanowano na około godzinę. Do każdego statku powietrznego były przyczepione flagi papieskie. Odlot balonów zabezpieczały wszystkie służby lotniskowe, był m.in. wóz strażacki. Kraków Airport mimo pandemii jest lotniskiem otwartym cały czas, odbywają się loty pogotowania ratunkowego, samolotów wojskowych i loty techniczne samolotów pasażerskich, które stoją cały czas na płycie postojowej Kraków Airport.
Kolejnym punktem obchodów setnych urodzin św. Jana Pawła II przez podkrakowski port lotniczy będzie uroczysta Msza św. o godz. 11 w terminalu pasażerskim.
Jak mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport lotnisko cały czas chce się rozwijać i pamiętać o swoim patronie. – Na 18 maja, ta data została celowo wybrana zaplanowaliśmy też podpisanie umowy na rozbudowę płyty postojowej samolotów w części zachodniej naszego portu lotnicznego. Wierzymy, że wszelkie prace pójdą zgodnie z harmonogramem – dodaje Radosław Włoszek. 18 maja na lotnisko przybędzie m.in. Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, Piotr Ćwik – wojewoda małopolski oraz Witold Kozłowski marszałek województwa małopolskiego.
Kapelan lotniskowy ks. Jacek Wróbel przypomina, że cały czas można korzystać z kaplicy, która znajduje się na antresoli w terminalu pasażerskim. W każdą niedzielę odprawiane są tam Msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 12.00. – Kaplica jest cały czas otwarta, można wejść do niej w dowolnej chwili. Przed podróżą, czy po niej, podziękować Bogu za dar szczęśliwej podróży, albo o nią prosić – zachęca ks. Wróbel.
Na krakowskim lotnisku w 2018 r. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości umieszczono kapsułę czasu, w której znajdują się zdjęcia z wizerunkiem Jana Pawła II z pobytów na lotnisku. „Niech nasza droga będzie wspólna” – te słowa papieża św. Jana Pawła II, który od ponad dwudziestu lat jest patronem krakowskiego lotniska zamieszczono w kapsule. To on poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę portu w 1999 roku podczas VI Pielgrzymki do ojczyzny i jest stale obecny choćby we wspomnieniach najstarszych pracowników lotniska. 17 czerwca 1999 roku podczas ostatniego dnia pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, przed odlotem z Balic, Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę krakowskiego portu lotniczego. Każdego roku w rocznicę wyboru patrona lotniska na papieża, przed tablicą pamiątkową z kamieniem węgielnym, składane są kwiaty przez przedstawicieli Kraków Airport.
– We wspólnocie lotniskowej żyje pamięć o św. Janie Pawle II. Część pracowników wspomina jego obecność na lotnisku. W kaplicy lotniskowej znajdują się fotografie wykonane podczas obecności papieża w Balicach, a w głównym ołtarzu jest portret św. Jana Pawła II. Często w homiliach nawiązuję do nauczania Ojca Świętego, szczególnie tych skierowanych do naszej ojczyzny – mówi KAI ks. Jacek Wróbel, kapelan portu.
Port lotniczy Kraków-Balice gościł wielokrotnie papieża Jana Pawła II, którego samolot lądował tutaj: 14 czerwca 1999 roku i 16 sierpnia 2002 roku oraz odlatywał stąd: 10 czerwca 1979 roku, 23 czerwca 1983 roku, 16 sierpnia 1991 roku, 10 czerwca 1997 roku i 19 sierpnia 2002 roku.
Zdjęcia wykonane na terenie lotniska podczas dwóch pierwszych pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny stanowią unikatowy zbiór archiwum Kraków Airport. Jak mówi Natalia Vince, rzecznik prasowa podkrakowskiego portu lotnicznego fotografowie amatorzy pracujący na lotnisku w Kraków-Balice musieli wykonywać zdjęcia skrycie. Port lotniczy był obiektem w pewnym stopniu zmilitaryzowanym i wnoszenie na jego teren aparatów fotograficznych poza oficjalną akredytacją było surowo zabronione.
Lotnisko wspiera też na różne sposoby parafie znajdujące nieopodal portu lotniczego. W ramach programu „Blisko lotniska” i „Wspieramy sąsiadów” budujący się kościół w Balicach zyskał nowoczesne ogrzewanie i okna. Lotnisko wspiera także wydarzenia kulturalne organizowane przez parafię, fundując np. nagrody. Z projektów lotniskowych kilkakrotnie skorzystała także Fundacja im. Brata Alberta. Z jej inicjatywy powstała m.in. siłownia zewnętrzna. Kraków Airport wsparł również kilkakrotnie organizację Archidiecezjalnego Konkursu Gazetek Parafialnych im. ks. prałata Tadeusza Juchasa, który miał miejsce w Ludźmierzu. Jedna z nagród to były bilety na lot z Krakowa do Lourdes i z powrotem. Inną inicjatywą, w którą zaangażowały się władze portu jest Choinka pod Oknem Papieskim.
Ponadto w okresie pandemii władze lotniska wspierają także działania służb medycznych, przekazując im codziennie nieodpłatnie obiady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.