Kraków: górale z życzeniami u kard. Macharskiego w jego 85. urodziny
18 maja 2012 | 23:44 | jg, md Ⓒ Ⓟ
Samorządowcy z całego Podhala wraz z prezydentem Sopotu złożyli dzisiaj w Krakowie życzenia urodzinowe kard. Franciszkowi Macharskiemu, emerytowanemu metropolicie krakowskiemu. W niedzielę następca kard. Karola Wojtyły na stolicy arcybiskupiej w Krakowie, obchodzić będzie 85. urodziny.
– Dziękujemy za wszystkie lata i chwile wspólnie przeżywane, podczas których Ksiądz Kardynał był i jest naszym Pasterzem, Przewodnikiem oraz Przyjacielem – czytamy w życzeniach, pod którymi podpisali się rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i zarazem senator prof. Stanisław Hodorowicz, poseł Andrzej Gut Mostowy, oraz pozostali samorządowcy Podhala.
– To jest niesłychane żeśmy tu się spotkali w takiej społeczności od Bałtyku po Tatry. A jakbym to zobaczył moimi oczami i moim sercem, to dzięki moim rodzicom, jak byłem mały to lato było nad Bałtykiem i w górach. Bardzo wam dziękuję za życzenia. To taki symbol wierności – mówił ks. kard. Macharski, wyraźnie wzruszony liczną delegacją i życzeniami od górali.Podczas spotkania nie brakło dźwięków kapeli góralskiej i śpiewu.
Życzenia Jubilatowi złożył m.in. burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Jego brat ks. ks. Andrzej Fryźlewicz, jest osobistym sekretarzem emerytowanego metropolity krakowskiego. Obecni byli także nowotarscy proboszczowie i naczelnik GORP.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Sapiehy. Przez sześć lat był wikarym w parafii pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, studiował we Fryburgu Szwajcarskim, gdzie uzyskał doktorat z teologii pastoralnej. Był ojcem duchownym, rektorem i wykładowcą w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym.
Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, 6 stycznia 1979 roku. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: "Jezu, ufam Tobie!". Na drogę powrotną do Krakowa otrzymał od papieża dwa dary-drogowskazy: krzyż pektoralny kard. Sapiehy oraz rękopis poematu "Stanisław".
W okresie transformacji społecznych i politycznych kardynał wspierał "Solidarność", był duchowym ojcem słynnych Mszy św. za Ojczyznę i inspiratorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Arcybiskup Krakowa miał swoje ważne miejsce w polskich przemianach lat 80. jako współprzewodniczący wskrzeszonej po Sierpniu Komisji wspólnej Rządu i Episkopatu.
W latach 80. bronił praw represjonowanych i ich rodzin, odwiedzał internowanych. Podczas swojej posługi arcybiskupiej ustanowił ponad 200 parafii – niemal tyle co przez 1000 lat istnienia diecezji na jej obecnym terenie – i wyświęcił ok. 1000 kapłanów.
Ukochanym miejscem kardynała jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Znany jest ze swego szczególnego przywiązania do idei miłosierdzia. W okresie, gdy był metropolitą krakowskim powstało wiele dzieł charytatywnych: od domów samotnej matki, przez rodzinne domy dziecka, po zakłady opiekuńczo-lecznicze, poradnie psychologiczne i schroniska dla bezdomnych.
Krakowianie przypominają ze wzruszeniem, że kard. Macharski stał wraz z nimi pod papieskim oknem i wspierał ich w trudnych godzinach odchodzenia Ojca Świętego Jana Pawła II. Gdy 27 sierpnia 2005 roku roku rządy w archidiecezji krakowskiej obejmował abp Stanisław Dziwisz, kard. Macharski zapewnił, że wspólnie ze swoim następcą na urzędzie metropolity krakowskiego będzie się „póki sił modlić i troszczyć o to, żeby rychło Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze”.
Kard. Macharski mieszka obecnie w klasztorze sióstr albertynek w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.