Kraków: inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II
20 października 2016 | 11:51 | md Ⓒ Ⓟ
Misja uniwersytetu noszącego imię papieża miłosierdzia powinna być wpisana w posługę miłosierdzia – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. na inaugurującej rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. W uroczystość patrona świata akademickiego, św. Jana Kantego, w kolegiacie akademickiej św. Anny zgromadzili się krakowscy biskupi, profesorowie i studenci uczelni.
W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że miłosierdzie powinno stanowić zasadniczą postawę wobec drugiego człowieka. „Pośród wielu barw i odcieni miłości, miłosierdzie jest jej znaczącym imieniem, odwołującym się do wrażliwości naszego serca, a także do gotowości przełożenia tej wrażliwości na czyny” – powiedział.
Wielki Kanclerz UPJPII zauważył, że Kościół krakowski zapisał piękne karty w księdze miłosierdzia tego miasta, a wśród świętych i błogosławionych, którzy byli ludźmi miłosierdzia, szczególne miejsce zajmuje patron uczelni, który jeszcze jako metropolita krakowski, w trudnych czasach, dyskretnie pomagał wielu rodzinom, pracownikom nauki i studentom, a jako papież zaangażował się w przybliżanie Kościołowi orędzia o miłosierdziu, jakie rozległo się z krakowskich Łagiewnik za sprawą św. Faustyny, i przeszedł do historii jako papież Bożego Miłosierdzia.
„W posługę miłosierdzia powinna być wpisana misja Uniwersytetu noszącego imię papieża miłosierdzia. Uczciwe, rzetelne poszukiwanie najgłębszej prawdy o Bogu, o człowieku i o otaczającym go świecie, a następnie dzielenie się tą prawdą jest także gestem miłości i miłosierdzia wobec wszystkich, a zwłaszcza młodych ludzi poszukujących sensu życia i swojego miejsca w świecie” – mówił kaznodzieja.
Przypomniał, że Kościół od niepamiętnych czasów pełnił tę rolę. „Jemu zawdzięczamy powstanie europejskich uniwersytetów, ośrodków refleksji i kultury, ubogacającej życie człowieka i otwierającej go na Absolut” – dodał.
Metropolita krakowski stwierdził, że ta rzeczywistość otwiera przed uniwersytetem pole do działania, którego przykładem jest tocząca się w Polsce ostra debata dotykająca prawa do życia nienarodzonych i ich niezbywalnej godności jako ludzkich istot. „Jest nad czym pracować, aby pomagać ludziom odróżniać dobro od zła, prawdę od fałszu, miłość od osobistego i zbiorowego egoizmu” – zaznaczył hierarcha.
Według niego, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały, że jest wielu wspaniałych młodych ludzi, gotowych kierować się w życiu Ewangelią, aby przemieniać świat, czyniąc go bardziej braterskim i solidarnym. „Winniśmy docierać do młodych na wyższych uczelniach, do ich umysłów i serc, aby pomagać im w przygotowaniu do podjęcia służby, do bycia solą ziemi i światłością naszego niespokojnego, podzielonego świata” – stwierdził kard. Dziwisz.
Po Mszy św. społeczność akademicka UPJPII w Krakowie przejdzie z kolegiaty św. Anny do budynku Filharmonii, gdzie odbędą się dalsze uroczystości inauguracyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.