Kraków: jubileusz 400-lecia obecności Zakonu Mniszek Dominikańskich na Gródku
01 lipca 2021 | 16:19 | UdSKiOR, lk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W piątek 2 lipca szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystości 400-lecia obecności Zakonu Mniszek Dominikańskich w Krakowie na Gródku.
Podczas uroczystości Szef UdSKiOR przekaże Zgromadzeniu pamiątkowy ryngraf, po czym zabierze głos. Minister Kasprzyk zostanie również uhonorowany Jubileuszowym Medalem 400-lecia obecności Zakonu Mniszek Dominikańskich w Krakowie na Gródku. Piątkowe wydarzenie uświetni koncert „Dziesięć życzeń”.
Zakon Mniszek Dominikańskich na Gródku w Krakowie istnieje od XVII w. W 1621 r. kasztelanowa Anna z Branickich Lubomirska zakupiła „Gródek” dla Sióstr Dominikanek na klasztor, wznosząc również kościół przyklasztorny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Kościół został poświęcony 8 października 1634 roku.
Siostry rozpoczęły swoje regularne życie zakonne w uroczystość św. Michała Archanioła, 29 września 1621 r. Ich losy wiązały się zawsze z losami Ojczyzny i miasta Krakowa. Częste w tamtych czasach zarazy i najazdy wrogów zmuszały je do opuszczania klasztoru.
W 1768 r., po zdobyciu Krakowa przez Moskali, klasztor „na Gródku” został zrabowany i spalony, a matka przeorysza Krystyna Dembińska i siostra Katarzyna Szwandrówna zamordowane. W trudnym czasie kasaty zakonów dla przetrwania siostry czasowo prowadziły szkołę dla dziewcząt.
W 1938 r. siostra Jordana Ostreyko z grupą ośmiu sióstr wyjechała do Kolonii Wileńskiej, aby dać podwaliny nowej fundacji. W czasie nazizmu oba klasztory udzielały schronienia osobom narodowości żydowskiej. Podczas II wojny światowej, w 1944 roku, siostry z „Gródka” zostały wysiedlone do pobliskiego klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie. W 1946 roku klasztor najpierw zajęli jeńcy ukraińscy, a potem Szpital Ujazdowski z Warszawy. Po wojnie z trudem i stopniowo udało się odzyskać klasztor i przywrócić w nim ścisłą klauzurę papieską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.