Kraków: jubileusz 25-lecia parafii w Nowej Hucie
26 października 2006 | 15:00 | md//mam Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 29 października parafianie i duszpasterze będą wspominali zmagania z władzami PRL, prace przy budowie świątyni i pierwsze nabożeństwa odprawiane w komunistycznej „dzielnicy bez Boga”.
Koncert „Muzyczna historia parafii” uczci 25-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Nowej Hucie. Podczas muzycznej opowieści w niedzielę 29 października parafianie i duszpasterze będą wspominali zmagania z władzami PRL, prace przy budowie świątyni i pierwsze nabożeństwa odprawiane w komunistycznej „dzielnicy bez Boga”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął kard. Stanisław Dziwisz.
Pomysłodawcą koncertu jest organizator „Muzycznych spotkań na Wzgórzach Krzesławickich” i organista Marek Walczak. Wieczór wspomnień o budowie świątyni ma być hołdem złożonym budowniczym kościoła. – Nowa Huta miała być miastem bez Boga i Kościoła. To się nie udało, bo jej mieszkańcy potrzebowali i potrzebują swoich świątyń – opowiada. – Ich budowa często była okupiona wielkim poświęceniem i trudem zarówno kapłanów, jak i mieszkańców dzielnicy. To właśnie im poświęcamy nasz koncert – dodaje Walczak.
W koncercie „Muzyczna historia parafii” weźmie udział chór bazyliki ojców cystersów w Mogile oraz Marek Walczak. W ich wykonaniu krakowianie usłyszą m. in. „Święty Boże” M. Surzyńskiego, Alleluja z „Mesjasza” Haendla oraz utwory C. Francka, J. S. Bacha i A. Vivaldiego.
– Dzieła muzyczne były tak dobierane, by ilustrowały emocje, które towarzyszyły budowie kościoła: entuzjazm, wiarę i wysiłek wielu osób, bez których ta świątynia nigdy by nie powstała – przekonuje Walczak. Między poszczególnymi utworami aktor Teatru Ludowego w Nowej Hucie Andrzej Franczyk będzie czytał fragmenty parafialnej kroniki. – To będzie z pewnością wieczór sentymentalny, bo wśród publiczności zasiądą budowniczowie kościoła – uważa Walczak. Jego zdaniem koncert może stać się okazją do ponownego przeżycia dawnych wzruszeń i przez to pomóc w uświadomieniu, jak ważnym miejscem jest świątynia parafialna.
Ośrodek duszpasterski na Wzgórzach Krzesławickich w Nowej Hucie działał początkowo w zaadaptowanych prowizorycznie budynkach gospodarczych. Mieszkańcy osiedla 12 lat starali się u władz komunistycznych o pozwolenie na budowę domu parafialnego. Uzyskali je w grudniu 1978 roku. Po roku intensywnej pracy mieszkańców Nowej Huty kaplica została przeniesiona do nowego budynku. W ośrodku duszpasterskim od początku rozwijał się kult Bożego Miłosierdzia, dlatego ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła zawierzył Bożemu Miłosierdziu nową parafię.
W 1981 roku rozpoczęła się budowa świątyni. Jej projekt opracował prof. Witold Cęckiewicz, który wiele lat później był także architektem bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Uroczyste poświęcenie dolnego kościoła odbyło się 22 listopada 1986 roku, a pół roku później,
w przeddzień otwarcia II Kongresu Eucharystycznego kard. Franciszek Macharski dokonał konsekracji świątyni, którą – podczas lotu z Tarnowa do Krakowa – pobłogosławił z helikoptera Jan Paweł II. Jako metropolita krakowski często odprawiał on Pasterki pod gołym niebem na placu budowy kościoła. W świątyni znajdują się witraże zaprojektowane przez krakowskiego artystę Jerzego Skąpskiego oraz namalowana przez prof. Stanisława Rodzińskiego Droga Krzyżowa. Na niektórych stacjach można rozpoznać m.in. SS-mana czy człowieka z kijem bejsbolowym. Na mechanicznych organach piszczałkowych regularnie koncertują wybitni muzycy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.