Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: kapsuła czasu z postacią św. Jana Pawła II na lotnisku

13.11.2018 , jg, Kraków Ⓒ ℗

Zdjęcia z wystawy o św. Janie Pawle II, który patronuje krakowskiemu portowi lotniczemu umieszczono w kapsule czasu, która umieszczona została pod posadzką terminalu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Przez kilka ostatnich miesięcy wspieraliśmy inicjatywy: niepodległościowe, związane z historią lotnictwa oraz jubileuszem pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zarządzanie portu wymaga spojrzenia przez różne “pryzmaty”, dlatego świętując 100. rocznicę odzyskania niepodległości RP połączyliśmy wiele ważnych wydarzeń dla krakowskiego lotniska. W dużej mierze zostały one zainicjowane przez pracowników. Ich celem było zarówno zaangażowanie społeczności lokalnej, jak też wzmocnienie poczucia wspólnoty czy podkreślenie znaczenia Patrona i Ojców Niepodległości – także wśród odbiorców zagranicznych – mówi KAI prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Kapsuła jest symbolicznym elementem łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość: umieszczono w niej podstawowe informacje o lotnisku, podsumowanie tegorocznych wydarzeń, a także wykonane przez dzieci rysunki przedstawiające wizję lotniska i lotnictwa za 100 lat. Kapsuła została umieszczona w terminalu pasażerskim i przykryta granitowym wiekiem z grawerem: „Kapsuła czasu Kraków Airport złożona w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Nie otwierać przed 11 listopada 2118 roku Kraków Airport, 11 XI A.D. 2018.”

“Niech nasza droga będzie wspólna” – to słowa papieża św. Jana Pawła II, który od ponad dwudziestu lat jest patronem krakowskiego lotniska. To on poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę portu w 1999 roku podczas VI Pielgrzymki do ojczyzny i jest stale obecny choćby we wspomnieniach najstarszych pracowników lotniska. Na stronie internetowej Kraków Airport przygotowano dedykowaną papieżowi zakładkę. Podjęte działania będą kontynuowane w przyszłym roku, kiedy świętowana będzie 40 rocznica I pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

17 czerwca 1999 roku podczas ostatniego dnia pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, przed odlotem z Balic, Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę krakowskiego portu lotniczego. Każdego roku w rocznicę wyboru patrona lotniska na Papieża, przed tablicą pamiątkową z kamieniem węgielnym, składane są kwiaty przez przedstawicieli Kraków Airport.

– We wspólnocie lotniskowej żyje pamięć o św. Janie Pawle II. Część pracowników wspomina jego obecność na lotnisku. W kaplicy lotniskowej znajdują się fotografie wykonane podczas obecności papieża w Balicach, a w głównym ołtarzu jest portret św. Jana Pawła II. Często w homiliach nawiązuję do nauczania Ojca Świętego, szczególnie tych skierowanych do naszej ojczyzny – mówi KAI ks. Jacek Wróbel, kapelan portu.

– W 100 rocznicę odzyskania niepodległości RP, każdą Mszę świętą rozpoczynaliśmy hymnem Polski. Podczas mszy odczytywano list Episkopatu, a po liście modlitwę ks. Piotra Skargi za ojczyznę, każdą Mszę świętą kończyła pieśń “Boże, coś Polskę” – dodał ks. Jacek Wróbel, kapelan portu.

W listopadzie pasażerowie i pracownicy lotniska mogą odwiedzić wystawę „Ojcowie Niepodległości” przygotowaną przez IPN. Wystawa zlokalizowana jest na terenie kładki pomiędzy terminalem, hotelem i garażem wielopoziomowym.

Pierwsze krakowskie Lotnisko powstało w 1912 r. na terenie obecnego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I Wojna Światowa. Pierwszą bazą Polskiego Lotnictwa Wojskowego był Kraków. Już 31 października 1918 r. niewielki oddział pod dowództwem kpt. Romana Florera przejął Lotnisko w Rakowicach, zabezpieczając samoloty i magazyny materiałowe oraz uniemożliwił ucieczkę austriackim pilotom.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.