Kraków: Kard. Dziwisz o znaczeniu muzyki kościelnej
17 listopada 2008 | 09:24 | md // ro Ⓒ Ⓟ
O roli i zadaniach organisty w Kościele pisze kard. Stanisław Dziwisz w liście, który tradycyjnie kieruje do muzyków kościelnych z okazji uroczystości św. Cecylii.
Metropolita krakowski jest honorowym patronem IV Dni Muzyki Kościelnej, które rozpoczną się w najbliższą środę.
W skierowanym do wszystkich muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej przesłaniu kard. Dziwisz zwraca uwagę że powinnością i powołaniem muzyka kościelnego jest troska o stały rozwój muzyczny i duchowy, znajomość liturgii i wychowywanie młodych przez dobrą muzykę i wartości chrześcijańskie.
Metropolita krakowski zauważa, że odwiedzając parafie archidiecezji jest zbudowany troską o wykonywanie muzyki na najwyższym poziomie. Dodaje przy tym, że nie we wszystkich parafiach jest pod tym względem dobrze.
Kard. Dziwisz apeluje do organistów, by byli dla innych wiernych czytelnym znakiem i by codziennie przystępowali do Komunii świętej. Jego zdaniem wierzący i praktykujący organista jest wielkim autorytetem dla całej parafii i prowadzi innych do zbawienia.
„Wasza rola i zadanie nie kończy się też wraz z wyjściem ze świątyni, z zamknięciem drzwi. Ona jest także w Waszym domu, w relacjach z innymi ludźmi, w dobrym słowie do nich skierowanym, w pomocnej dłoni” – pisze kardynał.
IV Dni Muzyki Kościelnej w Krakowie odbędą się w dniach 19-23 listopada. W tym roku będą one poświęcone roli i zadaniom organisty w Kościele. Wybitni wirtuozi gry na organach z Polski i różnych krajów Europy będą koncertowali w krakowskich parafiach i podzielą się swoimi doświadczeniami podczas międzynarodowego sympozjum naukowego.
Po raz pierwszy zorganizowany zostanie Konkurs Młodych Organistów dla uczniów szkół muzycznych drugiego stopnia oraz studiów organistowskich. Zgłoszenia nadesłało blisko 40 osób z całego kraju. Uczestnicy konkursu będą prezentowali sonatę Jana Sebastiana Bacha i wybrany przez siebie utwór muzyki religijnej.
Na zakończenie IV Dni Muzyki Kościelnej w kościele św. Piotra i Pawła zabrzmi rzadko wykonywany i trudny utwór, skomponowany ku czci patronki muzyki kościelnej św. Cecylii – „Msza Cecyliańska” Charlesa Gounoda. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
W środę w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się uroczystość oficjalnego podpisania porozumienia między Papieską Akademią Teologiczną a Akademią Muzyczną w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnego kierunku Muzyka Kościelna.
Na dwustopniowych studiach dziennych przygotowywani będą muzycy, którzy oprócz umiejętności gry na instrumencie i dyrygentury zdobędą wiedzę z zakresu liturgii, teologii i pedagogiki. Absolwenci kierunku będą mieli uprawnienia do bycia organistami, ale także nauczycielami muzyki i animatorami życia kulturalnego. Nowy kierunek studiów powinien ruszyć w roku akademickim 2009/2010.
IV Dni Muzyki Kościelne są organizowane w ramach 120-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie i 10-lecia Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. ks. kardynała Franciszka Macharskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.