Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: kard. Dziwisz poświęci popiersie papieża Polaka w Centrum Jana Pawła II

13.10.2017 , md, Kraków, 13-10-2017 Ⓒ ℗

W 39. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża kard. Stanisław Dziwisz poświęci popiersie Jana Pawła II w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Rzeźba jest podarunkiem od Rycerzy Kolumba, ofiarowanym w sierpniu tego roku podczas 135. Najwyższej Konwencji w St. Louis przez Najwyższego Rycerza Carla Andersona.

Popiersie zostanie poświęcone 16 października po Mszy św., którą kard. Dziwisz odprawi w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam figura zostanie umieszczona na stałe i udostępniona pielgrzymom. Mszę św. koncelebrował będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Swoje uczestnictwo w uroczystości zapowiedzieli także przedstawiciele Rady Stanowej Rycerzy na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem – przywódcą Rycerzy Kolumba w Polsce.

Kard. Dziwisz w dniach 1-3 sierpnia tego roku uczestniczył w 135. Najwyższej Konwencji – dorocznym zjeździe Rycerzy Kolumba z całego świata, podczas którego Najwyższy Rycerz Carl Anderson wręczył mu rzeźbę będącą symbolem jedności i łączności Narodowego Sanktuarium Jana Pawła II prowadzonego przez Rycerzy Kolumba w Waszyngtonie, D.C. z krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Jest również symbolem przywiązania Rycerzy Kolumba do nauczania i duchowego dziedzictwa Papieża Polaka, na którego zaproszenie rozpoczęli swoją działalność w Polsce.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.