Kraków: kard. Dziwisz ustanowił kapitułę przy Bazylice św. Floriana
23 maja 2011 | 18:02 | lk Ⓒ Ⓟ
Dla „owocnego szerzenia kultu św. Floriana i bł. Jana Pawła II” oraz dla „większego pożytku duchowego kapłanów i wiernych świeckich” kard. Stanisław Dziwisz specjalnym dekretem powołał przy krakowskiej Bazylice św. Floriana kapitułę kolegiacką. Jej skład zostanie ogłoszony w środę 25 maja.
"Biorąc pod uwagę wielowiekowe tradycje istnienia Kapituły przy Kościele św. Floriana w Krakowie (1184-1786), z dniem 4 maja 2011 roku, na większą cześć i chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dla owocnego szerzenia kultu św. Floriana, Męczennika i bł. Jana Pawła II, Papieża, niegdyś wikariusza tej parafii, oraz dla większego pożytku duchowego kapłanów i wiernych świeckich ustanawiam Kapitułę przy Bazylice św. Floriana w Krakowie" – brzmi dekret kard. Dziwisza.
W związku z reaktywacją Kapituły, Bazylice św. Floriana w Krakowie przysługuje również tytuł Kolegiaty.
Uroczyste ogłoszenie składu Kapituły i instalacja jej członków w obecności metropolity krakowskiego odbędzie się 25 maja o godz. 12.30 w Bazylice św. Floriana.
Fundacja kościoła w 1184 r. związana była ze sprowadzeniem z Włoch do katedry na Wawelu relikwii św. Floriana, patrona chroniącego od pożarów. Według legendy, wzniesienie świątyni nastąpiło w miejscu zatrzymania się wozu z relikwiami, ciągnionego przez woły, które nie chciały ruszyć dalej. Kościół został konsekrowany w 1226 r. przez biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka. Od 1401 r. na mocy przywileju króla Władysława Jagiełły kolegiata objęta była patronatem Akademii Krakowskiej. Kapitułę kolegiaty stanowili kanonicy wybierani z grona zasłużonych profesorów Wydziału Teologicznego uczelni. W 1999 r. kościół parafialny św. Floriana podniesiony został przez Jana Pawła II do godności bazyliki mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.