Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: koncert upamiętniający Hannę Chrzanowską

10 kwietnia 2018 | 09:20 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

W poniedziałek wieczorem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się koncert zatytułowany „Ja to widzę w kolorze płomienia. Świat według Hanny Chrzanowskiej”. Wydarzenie zorganizował Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego we współpracy z województwem małopolskim.

Koncert przygotowano z okazji nadania imienia Hanny Chrzanowskiej, pionierki pielęgniarstwa parafialnego i społecznego, która zostanie beatyfikowana 28 kwietnia, Szkole Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych w Krakowie oraz poświęcenia sztandaru placówki.

Jak podkreśliła Małgorzata Madej, dyrektor Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego, w skład którego wchodzi wspomniany ośrodek edukacyjny, koncert za pomocą muzyki, fragmentów pamiętnika przyszłej błogosławionej oraz filmowych wspomnień związanych z nią osób, miał przybliżyć jej działalność wśród chorych, która jest wspaniałym wzorem do naśladowania.

– Hanna Chrzanowska uczy czym jest sumienie, jak być wolnym w wypowiadaniu poglądów oraz jak praktycznie realizować miłosierdzie względem człowieka potrzebującego, pomijając różnice pokoleniowe, ideologiczne czy społeczne. Chcemy by ten koncert zachęcił naszych gości do zgłębiania świadectwa jej życia – powiedziała.

Na koncercie zjawili się pracownicy i dyrektorzy placówek edukacyjnych oraz służby zdrowia, hospicjów czy innych ośrodków, gdzie uczniowie szkoły, której patronuje Hanna Chrzanowska, doskonalą wiedzę i praktyczne umiejętności. Sami uczniowie przyznawali, że wydarzenie sprawia, że radość z takiego patrona nauki jest jeszcze większa.

– Na pewno przykład życia Hanny Chrzanowskiej mobilizuje do codziennej pracy. To nie jest postać historyczna, ale ktoś, kto pokazuje, że można współcześnie widzieć drugiego człowieka i być skutecznym w okazywaniu mu potrzebnej pomocy – przyznała Karolina Kwartnik, przygotowująca się do roli opiekunki dziecięcej.

Do Teatru im. Juliusza Słowackiego przybyli również m.in. Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, biskup Jan Zając czy o. Leon Knabit OSB. W uroczystościach uczestniczyła też rodzina przyszłej błogosławionej – Stanisław Szlenkier z małżonką oraz Tadeusz Szlenkier.

Publiczność miała okazję usłyszeć m.in. „Czyńmy nie-samotność. Bogu i ludziom jesteś drogi” Brączka, „Nie zatrzymuj mnie” Piątka, „Hanno Chrzanowska” Ziemiańskiego czy „Pastorałkę zatroskaną” Mencela ze słowami Hanny Chrzanowskiej. O wysoki poziom muzyczny zadbali wyjątkowi artyści, w tym Magda Steczkowska, Lidia Jazgar, Jaga Wrońska i Chór Rodzinny Veritatis Splendor im. Jana Pawła II przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.