Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: konferencja na temat procesów sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim

26.09.2017 , led, Kraków, 26-09-2017 Ⓒ ℗

O przyczynach i skutkach sekularyzacji w Kościele katolickim oraz na temat kryzysu autorytetu Kościoła w krajach Unii Europejskiej rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Procesy sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim”, która 26 września odbyła się w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Podczas konferencji prelegenci rozmawiali m. in. na temat zmian w otoczeniu politycznym i społecznym, które wpływają na pogłębianie się procesów sekularyzacji w Kościele katolickim.
W trakcie spotkania na temat sekularyzacji i wolności mówił dr Juan Carlos Aguilera z Uniwersytetu w Chile. Według niego nowy humanizm prowadzi do zaprzeczenia człowieka. – Nowoczesność jest źródłem procesu sekularyzacji, a idea wolności bez fundamentu jakim jest człowiek, stwarza poważny problem ludzkiej i społecznej koegzystencji – wyjaśniał. Zdaniem mówcy wolność rozumiana jako absolutna, niezwiązana ze Stwórcą, jest sztuczką, która jest pozbawiona prawdziwych treści.

Z kolei prof. Wojciech Buchner, kierownik Katedry Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Akademii Ignatianum, wygłosił referat „Sekularyzacja jako ars accommodandi: zmierzch katolickiej idei reprezentacji?”. Według niego Kościół nie powinien się dostosowywać do warunków jakie tworzy liberalna demokracja oraz do okoliczności politycznych powstałych i wciąż pogłębiających się w Europie od czasów rewolucji francuskiej. – Długotrwały proces sekularyzacji w ostatnich latach wyraźnie ulega nasileniu – mówił, dodając, że chodzi głównie o zjawiska zachodzące w Europie.

Zdaniem profesora, sekularyzacja to proces dotyczący głównie okresu po Soborze Watykańskim II powiązany z ustaleniami jakie zapadły wówczas w Watykanie. Według mówcy sekularyzacja to proces związany z odejściem od dawnych rytów, szczególnie od rytu trydenckiego.

W trakcie konferencji Łukasz Mrózek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówił na temat sekularyzacji w życiu młodego człowieka. W jego ocenie sekularyzacja jest uważana za jedno z największych problemów, przed którymi stoi dzisiejszy Kościół i młodzież. Jak dodał, problem ten dotyczy nie tylko niewierzących, ale także tych wierzących, którzy są blisko Boga, ale w rzeczywistości żyją bez niego. – Dzisiejszy podział między wiarą a życiem jest faktem. Pewne “rozczarowanie świata” odbywa się w świecie młodych, co można zdefiniować jako postępujący proces towarzyszący przemianie tradycyjnego społeczeństwa w nowoczesne – wyjaśniał. Według prelegenta współczesny młody człowiek śledzi wszelkiego rodzaju “nowości”, jest osobą ceniącą wygodę i uznającą swoją religijność za użyteczną. Według niego młodzi ludzie zapominają dziś o własnych korzeniach i nie utrzymują relacji z innymi ludźmi oraz z Bogiem.

Konferencja „Procesy sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim” odbywa się w dniach 26-27 września w Krakowie. W drugim dniu spotkania prelegenci będą rozmawiać, m. in. na temat nowej ewangelizacji jako próbie przezwyciężenia sekularyzacji Kościoła. Organizatorami wydarzenia są: Bractwo Fraternitas Jesu, Fundacja Angelicum i Akademia Ignatianum.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.