Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: konferencja o stygmatach społecznych

24 października 2018 | 12:41 | eko | Kraków Ⓒ Ⓟ

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio organizuje konferencję “STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI”. 17 listopada poruszone zostaną tematy takie jak: bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo i pozbawienie wolności.

– Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy – mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Robimy to często nieświadomie, dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat stygmatyzacji i praca z osobami społecznie piętnowanymi. Kapucyn wyraża nadzieję, że wydarzenie przyczyni się do poprawy sytuacji „współczesnych stygmatyków”.

Proces stygmatyzacji społecznej dotyka licznych grup, w tym bezdomnych, z którymi na co dzień pracuje kapucyńskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizatorzy postanowili na temat stygmatyzacji popatrzeć szerzej i zaprosić specjalistów z innych dziedzin. Przybliżą oni problem z punktu widzenia socjologicznego, psychologicznego, filozoficznego i duchowego oraz opowiedzą o własnych doświadczeniach pracy z osobami stygmatyzowanymi.

W pierwszej części konferencji zaplanowane są wystąpienia prelegentów zajmujących się kwestiami piętna społecznego od strony teoretycznej. Druga część spotkania poświęcona będzie kwestiom bezdomności, wymuszonej prostytucji, uchodźstwa i pozbawienia wolności. Wśród praktyków pracujących z osobami stygmatyzowanymi znajdzie się Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, br. Tomasz Duszyc OFMCap z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, s. Katarzyna Kmieć z Misji Małgorzata oraz Marek Łagodziński z Fundacji Sławek.

Rejestracja uczestników trwa do 9 listopada, udział w konferencji jest bezpłatny: www.konferencja.dzielopomocy.pl.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio obok działań pomocowych na rzecz osób bezdomnych zajmuje się również organizacją inicjatyw, których celem jest zmiana postaw społecznych w obszarach związanych z marginalizacją społeczną. W bieżącym roku organizacja w szczególny sposób zajęła się kwestiami związanymi z stygmatyzacją społeczną, stąd realizacja kampanii „Niestygmatycy” oraz organizacja konferencji „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.