Kraków: Konsekracja kościoła Matki Bożej Fatimskiej w Płaszowie
29 maja 2022 | 12:20 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
Abp Marek Jędraszewski w sobotę wieczorem konsekrował kościół Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie. Parafia erygowana w 2012 r. została powierzona duszpasterskiej trosce księży sercanów.
Metropolita krakowski przypomniał, że parafia w Krakowie-Płaszowie tworzyła się przez 23 lata. Mury kościoła zaczęto wznosić w roku 2003. Zwrócił uwagę, że konsekrowana świątynia wyrosła z wiary, zaś wierni tej parafii stanowią żywy Kościół.
Abp Jędraszewski zachęcał, aby wspomnienie poświęcenia świątyni zawsze było dniem pełnym radości. – Radości, że oto jest ten wspaniały dom, powstały dzięki wam. Że możecie tutaj gromadzić się jako lud Boży – Kościół budowany na wierze Piotra. Na wierze, która umacnia naszą nadzieję, że kiedyś, wszyscy razem spotkamy się w domu Ojca bogatego w miłosierdzie – mówił metropolita krakowski.
Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie została erygowana 1 grudnia 2012 r. przez kard. Stanisława Dziwisza. Troska o parafię i kościół Matki Bożej Fatimskiej w Płaszowie została powierzona księżom sercanom, a pierwszym proboszczem został ks. Florian Gruca SCJ.
Starania o budowę kościoła w tym miejscu czynił jeszcze kard. Franciszek Macharski, który zaproponował podział parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i zasugerował, aby nowa była dedykowana Matce Bożej. W 2001 r. ówczesny metropolita krakowski podarował figurę Matki Bożej Fatimskiej, która wędruje między blokami parafii w czasie nabożeństw fatimskich i kształtuje pobożność parafian.
Kościół został zaprojektowany przez inż. Józefa Dutkiewicza, który kierował też pracami budowlanymi, a nad pracami wewnątrz kościoła czuwał architekt Marcin Szczepaniak. Pierwszymi budowniczymi kościoła byli ks. Andrzej Gruszka SCJ i ks. Sławomir Knopik SCJ – proboszczowie parafii NSPJ w Płaszowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.