Kraków: 1 listopada „Memento Vitae – koncert bez bisów i oklasków” na Cmentarzu Rakowickim
31 października 2016 | 14:06 | luk Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim odbędzie się wyjątkowy koncert. Myślą przewodnią wydarzenia pod hasłem „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, które po raz drugi odbędzie się na najstarszej krakowskiej nekropolii, ma być niezwykła pochwała życia w obliczu śmierci.
Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. W roli narratorów wystąpią Jan Nowicki i Waldemar Domański. Dla przybyłych zaśpiewają natomiast Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła, którym towarzyszyć będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny.
„To, co widać przez ostatnie lata, to skomercjalizowanie i pewien rodzaj bylejakości tych listopadowych świąt. Chcemy podkreślić, że dzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowo radosny, a jednocześnie chcemy skłonić do refleksji nad życiem” – wyjaśnił ideę koncertu Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, która organizuje wydarzenie przy współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
Podkreślił, że koncert ma przypomnieć i zaznaczyć różnice między dwoma pierwszymi dniami listopada.
W repertuarze wydarzenia znalazły się polskie piosenki o treści skłaniającej do refleksji na temat życia, które zostaną zaprezentowane w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny. Będzie można usłyszeć m.in. „Acidland” Myslovitz i „Czas jak rzeka” Czesława Niemena. Muzykę przeplatać będą fragmenty dzieł literackich, które nawiązywać będą nastrojem do charakteru dnia.
Na dwie godziny przed koncertem w specjalnym namiocie przy kolumbarium w części wojskowej Cmentarza Rakowickiego zostanie wystawiona specjalna księga zatytułowana „Memento Vitae”.
„Prosimy wszystkich, aby do tej księgi wpisywali swoje marzenia i ważne sprawy, które chcieliby zrealizować w swoim życiu. Liczymy, że pojawią się w niej wpisy z przeprosinami czy zobowiązaniami. Wierzymy, że taki rodzaj deklaracji przed samym sobą jest wystarczającym bodźcem do tego, by podjąć zadanie z niej wynikające” – wyjaśnił Domański.
Pierwszy tego rodzaju koncert odbył się w ubiegłym roku i okazał się wielkim sukcesem. Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób. Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.bibliotekapiosenki.pl.
Cmentarz Rakowicki jest najstarszą, obok Starego Cmentarza Podgórskiego, nekropolią Krakowa. Otwarty został w 1803 r. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.