Drukuj Powrót do artykułu

Kraków-Mogiła: rozpoczyna się odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego

13.09.2017 , md, Kraków, 13-09-2017 Ⓒ ℗

Mszą św. i procesją pokutną rozpocznie się w środę wieczorem w bazylice oo. cystersów w Krakowie tygodniowy odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. W czasie odpustu wierni będą mogli uczcić autentyczne relikwie Krzyża Świętego, przechowywane w tym miejscu.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Odpust w Mogile rozpoczyna Msza św. z procesją pokutną, podczas której niesione są relikwie Krzyża Świętego. W dni powszednie odpustu, według stałego porządku, odprawiane są w bazylice Msze św. i nabożeństwa, podczas których przybywający licznie pielgrzymi rozważają mękę Zbawiciela, uwielbiają Go i dziękują za wszelkie dobro w życiu.

W tych dniach o godz. 11.30 odprawiana jest uroczysta Msza św., której przewodniczą wspólnoty zakonne z Krakowa: dominikanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie reformaci, księża misjonarze św. Wincentego á Paulo oraz paulini. Przypadający w odpustowym tygodniu piątek przeżywany jest jako dzień diecezjalnej pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych Caritas. Przybywają oni tego dnia do mogilskiego sanktuarium, by powierzać swoje cierpienia Ukrzyżowanemu. Mszy św. podczas pielgrzymki będzie przewodniczył bp Damian Muskus OFM.

Wieczorne Msze św. gromadzą pielgrzymów z parafii nowohuckich i okolic wraz z duszpasterzami. Przed Eucharystią odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu św. Jana Pawła II w ogrodzie klasztornym.

Centralna uroczystość odpustowa przypada w niedzielę 17 września. Mszy św. o godz. 11.00 celebrowanej przy ołtarzu polowym na placu św. Jana Pawła II będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W ostatni dzień odpustu, 21 września, sprawowana jest uroczysta Msza św., której przewodniczą cystersi z klasztorów w Mogile i na os. Szklane Domy. Jest to dzień dziękczynienia za otrzymane łaski w czasie kończącego się odpustu.

O kulcie relikwii Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium donosiła prasa w pierwszej połowie XX w. W archiwum klasztornym nie zachował się jednak dokument potwierdzający autentyczność relikwii. Stąd od 1961 roku opactwo posiada już potwierdzoną, sporą cząstkę relikwii Krzyża Świętego pochodzącą z bazyliki Santa Croce w Rzymie, która pozostaje pod opieka tamtejszych cystersów.

Relikwie Krzyża Świętego w krakowskiej Mogile można uczcić, m.in. w czasie nabożeństw wielkopostnych, tradycyjnego odpustu z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w ramach pierwszopiątkowych całonocnych czuwań, które zainicjowano blisko czterdzieści lat temu – w roku jubileuszu 60-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.

Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku. Kult tutejszego wizerunku Jezusa na krzyżu sięga najpewniej czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wizerunek Ukrzyżowanego nazywany jest „łaskami słynącym”, o czym świadczą liczne wpisy do sanktuaryjnych ksiąg i wota zostawiane przy krzyżu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.