Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: Msza święta w intencji pracowników telewizji

11.08.2017 , kana, Kraków, 11-08-2017 Ⓒ ℗

W piątek, 11 sierpnia, w kościele św. Andrzeja w Krakowie odprawiona została Msza święta w intencji ludzi telewizji. Mszy przewodniczył o. Jacek Koman OFM, prowincjał Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych.

W czasie homilii kaznodzieja zaznaczył, że św. Klara „umiłowała orędzie krzyża”, który stał się dla niej źródłem i celem jej życia. – Dziś Kościół rozważa szczególnie nie tylko jej życie, ale przede wszystkim jej świętość. Kościół raduje się w Duchu, ponieważ w jej życiu dostrzega znak niebieskiej ojczyzny, tego chwalebnego domu Boga, który czeka na nas wszystkich – mówił o.Koman OFM.

– Święta Klara, idąc tajemniczą, ale też ubogą drogą Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, całkowicie przyjęła franciszkowe doświadczenie wiary, miłości i owego brzemienia odpowiedzialności nie tylko za swoją świętość, nie tylko za swoje zbawienie. Z wiernością obrała ten sam program życia ewangelicznego, jak św. Franciszek – podkreślił kapłan. Dodał także, że święta świadomie wybrała „najwyższe ubóstwo i ogołocenie”, które miało pomóc jej w kontemplacji oblicza Jezusa Chrystusa.

Zwracając się do wiernych, o. Jacek Koman OFM podkreślił, że chrześcijanin w sposób szczególny powinien cechować się czujnością. – Czas, w którym przyszło nam żyć, jest czasem czujnego i czynnego określenia siebie, najpierw swojego człowieczeństwa, potem chrześcijaństwa i świętości – mówił.

Kapłan podziękował także siostrom klaryskom za cichą i wierną obecność w Kościele. Zaznaczył, że pokorne oddanie sióstr, ich codzienna modlitwa, życie w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie są „znakiem oblubieńczego serca Kościoła, w którym wszyscy mamy się odnaleźć”.

Święta Klara z Asyżu urodziła się w 1194 roku. Habit zakonny przyjęła z rąk św. Franciszka i zainicjowała istnienie żeńskiej wspólnoty franciszkańskiej w Kościele – Zakonu Ubogich Panien, popularnie zwanym Zakonem Sióstr Klarysek. W 1958 roku papież Pius XII ogłosił św. Klarę patronką radia i telewizji. Jej ciało znajduje się w Bazylice św. Klary w Asyżu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.