Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: napisz recenzję teatralną jak Karol Wojtyła

31.10.2015 , luk Ⓒ ℗

Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Krakowskim Teatrem Scena STU organizuje „Konkurs im. Karola Wojtyły na recenzję teatralną”. Termin nadsyłania prac upływa 30 listopada.

„To jest propozycja działania Sceny Papieskiej, która została zainspirowana znakomitymi krytycznymi tekstami Karola Wojtyły, poświęconymi Teatrowi Rapsodycznemu, które ukazywały się w latach 50-tych i 60-tych XX w. na łamach Tygodnika Powszechnego” – powiedziała KAI o idei konkursu Dominika Jamrozy, koordynator Sceny Papieskiej. Jak wskazała projekt ma wspierać rozwój krytyki literackiej, popularyzować wiedzę o polskim dramacie i literaturze oraz teatrze – jednej z wielkich pasji Papieża Polaka.

Konkurs adresowany jest do wszystkich osób powyżej 16. roku życia, dla których dorobek polskich autorów – dramaturgów, poetów, prozaików – stanowi wartością kanwę spektakli teatralnych zrealizowanych w 2014 i 2015 r. „Postawiliśmy dość wysoko poprzeczkę – gdyż bardzo rzadko obecnie się zdarza, żeby w repertuarze scen teatralnych realizowano polskich autorów” – dodała Jamrozy.

Uczestnicy startują w dwóch kategoriach wiekowych: od 16. do 19. roku życia (szkoły ponadgimanzjalne) i powyżej 19. roku życia (pasjonaci niezajmujący się profesjonalnie krytyką teatralną).

Każdy uczestnik może zgłosić jedną, nieopublikowaną dotąd recenzję o objętości do 3 stron – należy ją dostarczyć osobiście lub wysłać na adres Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 30, 30-610 Kraków), z dopiskiem: „Konkurs na recenzję”. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem internetowym www.idmjp2.pl.

Scena Papieska to teatr funkcjonujący przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, który ma odkrywać i upamiętniać myśl i twórczość papieża Polaka. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucję kultury powołaną przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Od 1 stycznia 2009 r. celem działania Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.