Kraków: obchody 75. rocznicy powstania Teatru Rapsodycznego (zapowiedź)
04 listopada 2016 | 20:07 | luk Ⓒ Ⓟ
Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na wydarzenia upamiętniające 75. rocznicę powstania Teatru Rapsodycznego. W programie przewidziano wystawę, uroczystą Mszę św. oraz salon poezji.
Już teraz na pl. Szczepańskim w Krakowie chętni mogą zobaczyć specjalną wystawę pt. „Rapsodycy na kliszach pamięci”. Na ekspozycję, którą będzie można oglądać do 20 listopada, składają się przede wszystkim zbiory Archiwum Narodowego w Krakowie. Są to zdjęcia, afisze, plakaty i projekty kostiumów, ilustrujące dzieje i bardzo ambitny repertuar Teatru Rapsodycznego, który miał bardzo ważne znaczenie w historii teatru polskiego XX wieku.
Następnie, 13 listopada o godz. 12:00 w kościele pw. Świętego Krzyża w Krakowie (ul. Świętego Krzyża 23) zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych aktorów teatrów krakowskich oraz artystów Teatru Rapsodycznego.
Zwieńczeniem obchodów będzie Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej pod hasłem „Rzecz o wolności słowa”. Wydarzenie rozpocznie się 20 listopada o godz. 12:00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru dzień wcześniej).
„Będzie to wyjątkowe spotkanie z poezją w wykonaniu aktorów związanych z Teatrem Rapsodycznym – Haliny Kwiatkowskiej, Tadeusza Szybowskiego i Tadeusza Malaka” – zapowiadają organizatorzy. Na scenie wystąpią także studenci III roku WA PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem prof. Doroty Segdy.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Obchody organizuje Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Archiwum Narodowego w Krakowie oraz krakowskiego oddziału ZASP. Szczegółowe informacje o obchodach dostępne są pod adresem www.idmjp2.pl.
Scena Papieska to teatr funkcjonujący przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – samorządowej instytucji kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” i której zadaniem jest odkrywanie i upamiętnianie myśli i twórczości Jana Pawła II. Scena prowadzi m.in. projekt „Emanacja Rapsodyków”, poświęcony historii zespołu Mieczysława Kotlarczyka i związków z przyszłym papieżem Polakiem, którego częścią są przygotowane obchody.
Teatr Rapsodyczny był konspiracyjnym teatrem założonym w 1941 r. w Krakowie, pod kierownictwem Mieczysława Kotlarczyka. W czasie okupacji teatr występował w prywatnych mieszkaniach dla specjalnie zapraszanej publiczności.
W latach powojennych teatr został uznany za szkolny i otrzymał uprawnienia zawodowe. Do zespołu aktorskiego należeli m.in.: Barbara Horawianka, Halina Królikiewicz (Kwiatkowska), Danuta Michałowska, Krystyna Ostaszewska, Karol Wojtyła, Mieczysław Voit, Mieczysław Kotlarczyk, Maciej Maciejewski oraz Antoni Żuliński. Teatr został definitywnie rozwiązany w 1967 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.