Kraków: wystawa na Plantach poświęcona wydarzeniom Marca’68
16 marca 2018 | 12:33 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
W 50. rocznicę wydarzeń Marca’68 mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć szczegółową relację z manifestacji i studenckich spotkań, które miały miejsce w stolicy Małopolski. Na 10 planszach znalazły się zdjęcia oraz dokumenty z tamtego czasu, m.in. rezolucja wyrażająca solidarność ze studentami warszawskich uczelni podpisana 11 marca 1968 roku w auli Collegium Novum. Organizatorami wystawy są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK wspólnie z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym.
„My studenci Krakowa, łączymy się ze studentami Warszawy w ich słusznej walce o wolność i wolność nauki” – te słowa zapisane na kartce A4 w kratkę znalazło 10 marca 1968 roku kierownictwo domu studenckiego Żaczek. Była to zapowiedź protestu na Rynku Głównym, który odbył się w samo południe następnego dnia. Około trzystu-czterystu osób zgromadziło się pod pomnikiem Adama Mickiewicza z transparentami „ORMO do domu” i „Niech żyją Dziady”. Młodzi ludzie wrócili w to miejsce jeszcze tego samego dnia o godzinie 20.00, ale było już ich znacznie więcej – prawie pięć tysięcy.
Skandowali hasła „Niech żyje demokracja” czy „Solidaryzujemy się z młodzieżą z Warszawy”. Tak wyglądały początki krakowskich wydarzeń Marca ’68. Na prezentowanej na Plantach wystawie przedstawiono dzień po dniu najważniejsze wydarzenia kilkunastu historycznych dni. Obok cytatów z wypowiedzi uczestników i świadków tamtych wypadków na planszach pojawiają się archiwalne dokumenty i zdjęcia z demonstracji.
Wystawa powstała z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, a organizatorami są Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK wspólnie z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Na 10 planszach ulokowanych na Plantach na odcinku od Collegium Novum do ulicy świętej Anny można zobaczyć relację poświęconą Marcowi ’68 przygotowaną specjalnie w 50. rocznicę studenckich demonstracji w Krakowie. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Zimmerer.
Oficjalnie otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę przed budynkiem Collegium Witkowskiego UJ przy ul. Gołębiej 13. W Kinie Pod Baranami zaproszeni goście obejrzą film Dworzec Gdański (2007) w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który jest próbą zmierzenia się z bolesnymi wydarzeniami roku 1968 – wybuchem antysemityzmu, który doprowadził do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia. Po seansie spotkanie z producentką filmu – Agnieszką Traczewską poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Wystawę „Kraków – Marzec’68” można oglądać do 15 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.