Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: odbyła się Muzyczna Droga Krzyżowa

27 marca 2017 | 09:10 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

Niezwykłe nabożeństwo drogi krzyżowej odprawiono w niedzielę w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. Podczas nabożeństwa słowne rozważania zastąpiła wykonywana na żywo muzyka.

Uczestnicy modlitwy usłyszeli kanony muzyki klasycznej, w tym Francka, Bacha czy Mozarta. Nie zabrakło też modlitwy góralskiej czy wokalizy z filmu “Dziewiąte wrota”. Spotkaniu Jezusa z Matką towarzyszyły dźwięki “Ave Maria”, natomiast o trzecim upadku Chrystusa opowiedziała przybyłym staropolska pieśń “Pozwól mi Twe męki śpiewać”.

Jak podkreśliła pomysłodawczyni wydarzenia, Kinga Mastalerz, w dzisiejszym świecie wiele rzeczy jest po prostu przegadanych. “Dlatego pozostawienie przestrzeni na własne rozważania, która mają opierać na linii melodycznej prezentowanych utworów, to bardzo dobra alternatywa” – wyjaśniła.

Pomysł Muzycznej Drogi Krzyżowej został zaczerpnięty z Łodzi, gdzie Kinga Mastalerz studiowała medycynę. “Tam zetknęłam się z tą formą tego nabożeństwa, jednak muzyka była puszczana z płyty. Pomyślałam, że można to zrobić inaczej. A mianowicie z muzyką wykonywaną przez artystów na żywo” – powiedziała Mastalerz.

O jakość wykonania zadbali soliści (m.in. Tomasz Jarosz, Wojciech Golona czy Liliana Pociecha), instrumentaliści (w tym Adam Pruchnal z rodziną), trzy chóry (bazyliki oo. cystersów w Mogile, Sanktuarium św. Jana Pawła II i chór parafii goszczącej), a także zespół barokowy i orkiestra pod batutami trzech dyrygentów. Łącznie w oprawę muzyczną tego wyjątkowego nabożeństwa włączyło się ponad 100 osób.

Kościół, w którym odbyła się Muzyczna Droga Krzyżowa wyróżnia się doskonałą akustyką – został zaprojektowany przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.