Kraków: Ołtarz Trzech Tysiącleci powstał na Skałce
30 kwietnia 2008 | 16:30 | awo//mam Ⓒ Ⓟ
Ołtarz Trzech Tysiącleci zastąpi już na stałe ołtarz polowy na dziedzińcu krakowskiej bazyliki na Skałce. Zostanie on poświęcony 8 maja przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
Natomiast pierwsza Msza św. zostanie odprawiona przy tym ołtarzu 11 maja, podczas centralnych uroczystości ku czci św. Stanisława. Poprzedzi ją tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę.
Ołtarz Trzech Tysiącleci wzniesiono według projektu prof. Wincentego Kućmy z zespołem. Budowla ma charakter wielofunkcyjny, może służyć liturgii, ale także wydarzeniom artystycznym np. koncertom. Zajmuje powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych i przewidziano 500 miejsc siedzących. Zadaszenie ołtarza w najwyższym punkcie osiąga wysokość 12 metrów.
Tylną ścianę ołtarza wyznacza siedem filarów wzniesionych na wysokość z 8 metrów z litych bloków kamiennych, nawiązujących do kolumnady Berniniego na Placu św. Piotra w Rzymie. Przy filarach umieszczono posągi świętych i błogosławionych. Trzy centralne filary z różowego kamienia swoim kolorem symbolizują męczeństwo umieszczonych na nich postaci głównych patronów Polski i duchowych opiekunów trzech tysiącleci chrześcijaństwa. Centralnie umieszczono rzeźbę św. Stanisława biskupa męczennika, z lewej – św. Wojciecha, a z prawej – sługi Bożego Jana Pawła II, nawiązując do zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.
Cztery kolejne rzeźby przedstawiają świętych związanych z Krakowem i zakonem paulinów: św. Jadwigę królową, św. s. Faustynę Kowalską, św. Jana Kantego i o. Augustyna Kordeckiego. Natomiast mensa ołtarzowa, ambonka i postument na relikwiarze świętych, jakie niesione są w corocznej procesji z Wawelu na Skałkę nawiązują do symboliki Trójcy Świętej.
Pomysłodawcą budowy Ołtarza Trzech Tysiącleci jest przeor klasztoru paulinów na Skałce o. Andrzej Napiórkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.