Drukuj Powrót do artykułu

Kraków: osoby ubogie, wolontariusze i duchowni na wspólnym obiedzie z okazji Światowego Dnia Ubogich

19.11.2017 , led, Kraków, 19-11-2017 Ⓒ ℗

Osoby bezdomne i potrzebujące oraz wolontariusze, duchowni i siostry zakonne zgromadzili się dziś na wspólnym, niedzielnym obiedzie w Namiocie Spotkań na Małym Rynku w Krakowie z okazji I Światowego Dnia Ubogich.

Do Namiotu Spotkań na wspólny obiad przybyły osoby ubogie, samotne i bezdomne, obecni byli wolontariusze, przedstawiciele instytucji na co dzień pomagający potrzebującym, siostry zakonne i duchowni. Posiłek osobom potrzebującym wydawali wolontariusze, siostry zakonne i księża.

– Przychodziłem tutaj przez cały tydzień, bo tutaj widzę walkę o człowieka. Nie ma żadnych różnic i kategorii. Jeden do drugiego się uśmiecha, rozmawia. Ja myślę, że w imieniu wszystkich bezdomnych mogę za to podziękować – powiedział KAI pan Jan.

Anna Jarzyniewska, wolontariuszka zaangażowana w pomoc podczas Światowego Dnia Ubogich mówiła, że wśród młodych ludzi jest ogromne pragnienie, żeby coś robić dla drugiego człowieka. – Doświadczyłam tutaj ogromnego bogactwa spotkania z człowiekiem, bo każdy człowiek, przy którym się zatrzymywałam albo prosił o rozmowę, to bardzo głęboka historia i niezwykłe doświadczenie. Nagle zobaczyliśmy, że można być blisko człowieka, można z nim porozmawiać, oni dzielą się sercem i to jest bardzo ubogacające. Niesamowite doświadczenie i polecam je każdemu – powiedziała wolontariuszka. Jej zdaniem Światowy Dzień Ubogich pokazał potrzebującym, że są zauważeni. – Zobaczyłam, że między nami nie ma żadnych barier, wystarczy porozmawiać i wtedy znikają nasze obawy i lęki. Czułam się tutaj jak w domu – podkreśliła.

Według organizatorów do Namiotu Spotkań, który od wtorku stoi na Małym Rynku z dnia na dzień przychodziło więcej potrzebujących, gromadziło się kilkaset osób.

Ks. Łukasz Michalczewski, duszpasterz młodych archidiecezji krakowskiej, który był również zaangażowany w organizację pomocy dla ubogich, podkreślił, że najważniejsze nie są liczby, ale to, co dokonało się między ludźmi. – Przecięliśmy pewną barierę, która może do dzisiaj była. Barierę pomiędzy ludźmi ubogimi, a żyjącymi codziennie w biegu. Pewne osoby się zatrzymały i zobaczyły, że jest koło nich człowiek, który potrzebuje często tylko spotkania i rozmowy i to jest ten największy sukces, który udało się osiągnąć – zaznaczył duchowny. Według niego, osoby, które szukały pomocy, wiedzą już gdzie ją znaleźć. – To są konkretne osoby, które mówiły o tym w tym namiocie i którym udało się już pomóc. Z roku na rok ta liczba będzie większa – podkreślił.

Po wspólnym posiłku osoby potrzebujące mogły obejrzeć program artystyczny. Wydarzenie zakończy koncert świętowania i uwielbienia, podczas którego wystąpi m.in. zespół Sąsiedzi i Arkadio.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.