Kraków: otwarto Panteon Narodowy w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi
27 września 2012 | 17:56 | led Ⓒ Ⓟ
W 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, który spoczywa w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, 27 września została uroczyście otwarta pierwsza cześć Panteonu Narodowego w podziemiach tej świątyni. Ma on być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, niezależnie od ich politycznych zapatrywań i wyznawanej wiary.
Podczas uroczystości oddane zostały trzy krypty o łącznej powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Docelowo miejsce to ma składać się z ośmiu krypt oraz części edukacyjnej. W trakcie spotkania wmurowano także specjalną tablicę upamiętniająca to wydarzenie.
W uroczystości uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, bp Tadeusz Pieronek, bp Jan Szkodoń, ks. Marek Głownia – proboszcz parafii Wszystkich Świętych, Marek Wasiak – prezes Fundacji „Panteon Narodowy” przedstawiciele miasta Krakowa oraz województwa małopolskiego, konsulowie, rektorzy wyższych uczelni.
Czwartkowa uroczystość miała charakter ekumeniczny i odbyła się z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. Obecny był m.in. bp Tadeusz Szurman, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego w Polsce, ks. Jarosław Antosiuk, przedstawiciel Kościoła Prawosławnego, ks. Piotr Pawliszcze z Kościoła Greckokatolickiego oraz Główny Rabin Katowic Joshua Ellis. Każdy z nich przeczytał wybrany psalm.
Spotkanie poprowadziła aktorka i reżyser teatralna Anna Lutosławska, która odczytała fragment poezji Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna".
„Spotykamy się dokładnie w 400. rocznicę śmierci jednego z największych pisarzy i kaznodziejów polskich, wielkiego patrioty, ks. Piotra Skargi. Panteon będzie miejscem spoczynku, największych polskich artystów, malarzy, rzeźbiarzy, kompozytorów, aktorów, a także uczonych” – mówił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji „Panteon Narodowy".
Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że Kraków jest specyficznym miastem, w którym bije serce Polski. „Tutaj zawsze była kultywowana polskość i ta Polska zawsze była obecna, nawet jak nie było jej na mapie” – mówił.
„Archidiecezja krakowska wyraża radość z możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu o charakterze społecznym, kulturalnym oraz historycznym, które powstaje przy wsparciu władz miasta, urzędu marszałkowskiego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
„Otwierany dziś Panteon Narodowy będzie miejscem spoczynku ludzi kultury, będzie wyrazem naszej wdzięczności za ich duchowy wkład w życie naszego narodu i Kościoła, będzie świadectwem troski o utrwalenie pamięci o nich, a tym samym troski o pamięć narodu” – podkreślił metropolita krakowski.
„Niech ten Panteon służy wszystkim Polakom, którzy przez swoje życie i działalność będą wpisywać się złotymi zgłoskami w naszą historię, niech będzie świadkiem pamięci i znakiem dla przyszłych pokoleń” – dodał hierarcha.
Decyzje, kto spocznie w kryptach, będzie podejmować siedmioosobowa kapituła, w skład w której wchodzi: Metropolita Krakowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Przewodniczący Rady Fundacji.
Pieniądze na utworzenie Panteonu Narodowego pochodzą z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zbiórki publicznej w formie sprzedaży "cegiełek" oraz środków unijnych przyznanych przez zarząd województwa małopolskiego.
Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 roku przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i archidiecezję krakowską. Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Z projektem kontynuacji idei Panteonu w Krakowie wystąpił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
26 stycznia 2010 roku kilkudziesięciu przedstawicieli krakowskiej kultury, sztuki i nauki oraz władz samorządowych i administracyjnych Krakowa podpisało list intencyjny wspierający tę inicjatywę.
Krypty nowego Panteonu na razie nie są dostępne dla zwiedzających.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.