Kraków: poświęcono cmentarz z I wojny światowej
25 października 2017 | 11:50 | Kraków / kana / bd Ⓒ Ⓟ
W pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach we wtorek 24 października poświęcony został odnowiony cmentarz wojenny nr 384 z czasów I wojny światowej. Uroczystego poświęcenia dokonał bp Jan Zając, honorowy kustosz łagiewnickiego Sanktuarium.
W czasie Mszy św. poprzedzającej obrzęd poświęcenia, homilię wygłosił ks. prał. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium. – Szczególnym czasem i miejscem zmagania ze złem i szatanem jest zawsze czas wojny. To zmagania o niepodległość ojczyzny, o przywrócenie zwykłej sprawiedliwości – mówił.
Kapłan podkreślił, że niezbędna jest modlitwa za wszystkich, którzy poświęcili swoje życie „w walce o sprawiedliwość, prawdę i wolność”. Modlitwa – jak mówił – jest jednym z uczynków miłosierdzia, do którego wezwani są wszyscy wierzący.
Następnie kustosz przypomniał, że w czasie I wojny światowej posługę wobec żołnierzy pełnili nie tylko lekarze i sanitariusze, ale także siostry zakonne ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. – One niosły żołnierzom pomoc nie tylko materialną, ale i duchową – podkreślił. Na zakończenie dodał, że odnowienie cmentarza jest „znakiem szacunku i pamięci wobec tych, którzy torowali szlaki ku lepszej przyszłości”.
W latach 1914-1918 na terenie klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia funkcjonował szpital wojskowy armii austro-węgierskiej. Przebywali w nim żołnierze ranni i chorzy na ciężkie choroby zakaźne, w tym tyfus brzuszny i plamisty, czerwonkę, szkarlatynę, gruźlicę i cholerę. Według danych historycznych na terenie ogrodu klasztornego zbudowano 12 baraków, w których mieściło się od ośmiuset do tysiąca łóżek. W łagiewnickim szpitalu pomoc znaleźli nie tylko Polacy, ale także Rumuni, Serbowie, Rosjanie, Austriacy, Litwini, Czesi, Niemcy, Estończycy i Włosi.
Zmarłych żołnierzy grzebano na pobliskim cmentarzu, który zaprojektował austriacki architekt Hans Mayr. Pochowano tam 266 żołnierzy 15 narodowości.
Pieniądze na odnowienie cmentarza pochodzą m.in. z budżetu wojewody oraz ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. O renowację zabiegało m.in. Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.