Kraków: powstaje Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów
24 listopada 2017 | 18:42 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
W najstarszej, romańskiej części klasztoru dominikanów w Krakowie powstaje Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów. Znajdzie się w nim wiele cennych zabytków m. in szaty liturgiczne otrzymane od królowej Bony i Jana III Sobieskiego oraz najstarsza chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża. Obecnie rozpoczęto drugi etap prac konserwatorsko – budowlanych. Budowa muzeum zakończy się pod koniec 2019 roku.
Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów powstaje w najstarszym klasztorze dominikańskim w Polsce, który został założony w 1222 r. Muzeum, którego powierzchnia ekspozycyjna zajmie 500 m kw., będzie składać się z dwóch poziomów, wyposażone będzie także w elementy multimedialne.
– Te wszystkie przedmioty, zabytki i eksponaty to nasza historia. Dominikanie posiadają cenne obrazy, ponad 600 ornatów z różnych wieków, w tym szaty liturgiczne otrzymane od królowej Bony i Jana III Sobieskiego oraz tysiące starodruków, rękopisów i monet. W zbiorach jest także najstarsza zachowana chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża – powiedział KAI dominikanin o. Lucjan Sobkowicz.
Koszt budowy muzeum to ok. 5,5 mln zł. Prace finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) i ojcowie dominikanie. Budowa muzeum została rozłożona na dwa etapy. Pierwszy polegał na przystosowaniu piwnic klasztornych na magazyny i został już zakończony. Etap drugi to dostosowanie obecnych wnętrz romańskiej części klasztoru do potrzeb ekspozycji.
W muzeum prezentowane będą zbiory krakowskie, ale zwiedzający będą mogli też podziwiać zabytki z innych klasztorów dominikańskich w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.