Kraków: powstaje nowe centrum pomocy dla potrzebujących
16 lutego 2012 | 16:51 | led Ⓒ Ⓟ
W Krakowie powstaje druga część Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio dla potrzebujących. Będzie ono dopełnieniem pomocy dla osób wychodzących z bezdomności, świadczonej przez braci kapucynów. W nowym budynku osoby ubogie i bezdomne będą mogły korzystać z jadłodajni, łaźni, samoobsługowej pralni, a także z ambulatorium medycznego, w którym znajdzie się gabinet stomatologiczny, ginekologiczny i dermatologiczny. Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2012 r.
Nowy budynek powstaje przy ul. Smoleńsk w Krakowie i ma być dopełnieniem pomocy świadczonej przez Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które zostało otwarte w 2010 r.
„W budynku będzie mieścić się zmodernizowana jadłodajnia, łaźnia, samoobsługowa pralnia, pomieszczenia przeznaczone do prowadzenia terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej, a także ambulatorium medyczne, a w nim gabinety: dermatologiczny, stomatologiczny, ginekologiczny, internistyczny z zapleczem diagnostycznym (USG, EKG)” – powiedział KAI br. Henryk Cisowski, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie.
Kapucyni nie tylko zaspokajają bieżące potrzeby osób ubogich, ale przede wszystkim pomagają w wyjściu z bezdomności oraz wspierają ludzi w tym, aby stali się samodzielni i chcieli zmienić swój los.
Dzieło pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. Obejmuje swoją pomocą ludzi ubogich, samotnych i bezdomnych. Codziennie kapucyni oraz wolontariusze wydają ok. 100 bochenków chleba oraz gorącą herbatę, a raz w miesiącu i w święta – także inne podstawowe produkty żywnościowe. Poza tym centrum wspiera rodziny oraz indywidualne osoby będące w trudnej sytuacji materialnej poprzez dopłaty do rachunków za media oraz realizowanie recept lekarskich.
W Centrum Pomocy Ojca Pio potrzebujący mogą liczyć na pomoc w znalezieniu pracy, schronienia, a także skorzystać z poradni psychologicznej. W trudnych przypadkach kapucyni i wolontariusze towarzyszą im podczas wizyty w przychodni czy szpitalu. Ponadto organizowana jest Wigilia, obiad w dzień Bożego Narodzenia oraz obiad wielkanocny dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych. Uczestniczy w nich blisko 400 osób.
Bracia kapucyni pomagają również dzieciom i młodzieży, przez wspieranie działalności świetlic socjoterapeutycznych, dofinansowanie wypoczynku oraz przedsięwzięć mających na celu edukację i rozwój zdolności młodych osób.
Tego rodzaju pomoc, jak i inne działania charytatywne, zgodne ze statutem organizacji, są realizowane przy klasztorach kapucyńskich na terenie Prowincji Krakowskiej m.in. w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Krośnie, Bytomiu, Wołczynie, Sędziszowie Małopolskim, Wałczu, Nowej Soli i Zagórzu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.