Kraków: powstaje Rada Młodych Archidiecezji Krakowskiej
16 lutego 2018 | 17:31 | Kraków / md Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele wspólnot młodzieżowych z archidiecezji krakowskiej wejdą w skład Rady Młodych, która ma być organem doradczym metropolity krakowskiego. Jak powiedział KAI archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Michalczewski, rozpoczęcie działalności rady planowane jest na Niedzielę Palmową, w czasie diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży.
Rada ma być reprezentacją młodzieży całej archidiecezji oraz tych grup, które w sposób szczególny troszczą się i dbają o formację i życie młodych w Kościele krakowskim. Do tych grup należą m. in. Ruch Światło – Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Grupy Apostolskie, kursy Alpha.
„Chcemy słuchać młodych i ufamy, że to będzie pozytywny bodziec do ich jeszcze większego zaangażowania” – podkreśla ks. Michalczewski. Jak dodaje, chodzi też o to, by pokazać ludzi, którzy świadomie przeżywają swoją młodość jako „projekt na całe życie”. Rada Młodych ma też pokazywać, że środowiska młodzieżowe razem mogą zrobić więcej.
Do tej pory w archidiecezji krakowskiej, w ramach odnowionych struktur duszpasterstwa młodzieży, zostali powołani dekanalni duszpasterze młodych oraz dekanalni liderzy młodzieży, których zadaniem jest współpraca z księżmi. „Teraz szukamy liderów parafialnych, którzy wejdą w skład zespołów dekanalnych po to, by ożywiać nie tylko swoją parafię, ale cały dekanat” – tłumaczy ks. Michalczewski. „Chodzi nam o to, by każda parafia poczuła, że można działać i że jest w Kościele miejsce dla młodych, a także by młodzi rozumieli, że Kościół jest tam, gdzie są oni” – dodaje.
Pierwszym zadaniem nowych struktur jest przekaz informacji. „W archidiecezji dzieje się bardzo dużo, warto się tymi inicjatywami dzielić. Zadaniem zespołów dekanalnych jest więc rzetelne przekazywanie informacji: księżom, katechetom, animatorom duszpasterstwa młodych i środowiskom młodzieżowym” – mówi kapłan.
Drugim zadaniem jest ożywianie, czyli wspieranie zaangażowania młodych w życie parafii. Trzecie pole dla działalności młodych to formowanie siebie i innych, organizacja rekolekcji, spotkań modlitewnych i formacyjnych. To również kwestia zauważenia licealistów, którzy borykają się z problemem wyborów życiowych i tworzenia dla nich środowisk powołaniowych. Duży nacisk położony jest także na przygotowanie do sakramentu bierzmowania, które nie ma być wyłącznie „nauką o Kościele”, ale wtajemniczaniem w jego życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.