Kraków: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ma 60 lat
09 grudnia 2008 | 18:32 | js Ⓒ Ⓟ
Konferencja prasowa z okazji 60-lecia uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyła się 9 grudnia w Krakowie. Spotkanie zorganizowało Biuro Senatorskie Senatora RP Zbigniewa Cichonia. Wśród występujących byli studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tomasz Bębenek, student prawa UJ przypomniał, że jedną z głównych przyczyn uchwalenia Deklaracji, były okrutne wydarzenia II wojny światowej, w której śmierć poniosło prawie 70 mln osób.
Deklarację Praw Człowieka uchwalono 10 grudnia 1948 roku, a więc w trzy lata po zakończeniu działań zbrojnych. Dokument ten składa się z rozbudowanej preambuły i 30 lakonicznie zredagowanych artykułów. Deklaracja gwarantuje m.in. prawo do życia, wolności, prywatności, własności i odpoczynku. Mówi ponadto o równości i godności wszystkich ludzi. Zawiera więc wzorce, drogowskazy i nakreśla pożądany stan rzeczy.
Radosław Budziński, student prawa UJ zaznaczył, że podczas tworzenia Deklaracji Praw Człowieka, każde państwo mogło zaproponować swe postulaty. Polski wkład w ten dokument to wprowadzenie zakazu niewolnictwa w każdej postaci.
Deklaracja Praw człowieka jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie, jak mówiła Katarzyna Kempa, studiująca prawo na UJ. Powstanie dokumentu przyczyniło się m.in. do zniesienia kary śmierci i kary przez torturowanie w wielu krajach świata. Niestety, jak wynika z badań Amnesty International, światowej organizacji zajmującej się obroną podstawowych praw człowieka, wciąż w ponad 150 państwach na świecie torturuje się obywateli. I nie są to tylko biedne, słabo rozwijające się kraje. Powstaje zatem pytanie jakie podjąć działania by Deklaracja Praw Człowieka stała się powszechnie respektowana?
Senator Zbigniew Cichoń zwrócił uwagę, że bardzo ważnym dokumentem powstałym z inspiracji Deklaracją Praw Człowieka jest Europejska Konwencja Praw Człowieka. Powołany na jej mocy Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzyga spory m.in. między jednostką a państwem, co jest wielkim przełomem na światową skalę.
Senator wspomniał także, że na Deklarację Praw Człowieka powołują się ludzie walczący na całym świecie. Bo niestety wciąż wiele jest takich miejsc, w których podstawowe prawa człowieka są łamane, czego przykładem są choćby prześladowania chrześcijan w Indiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.