Kraków: powtórny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich
18 listopada 2016 | 23:49 | luk Ⓒ Ⓟ
W piątek wieczorem w Katedrze Wawelskiej odbył powtórny pogrzeb pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. "Oni tam, w wieczności, również wspierają naszą Ojczyznę" – mówił do zgromadzonej rodziny i najbliższych kard. Stanisław Dziwisz.
W wygłoszonej w krypcie św. Leonarda homilii metropolita krakowski podkreślił, że pamięć o parze prezydenckiej jest na Wawelu nakazem historii. "Wawel to nie jest zwykłe muzeum. To coś więcej. To miejsce pamięci narodowej. Tragedia smoleńska nie mogła nie być zapisana w tym miejscu" – stwierdził.
Dodał, że śmierć Lecha i Marii Kaczyńskich dotknęła głęboko naród, zaś szczególnie ich rodziny i przyjaciół. "Byliśmy solidarni w ich żalu, a dziś modlimy się o radość życia wiecznego dla tych, którzy odeszli. Ufamy, że oni tam, w wieczności, również wspierają naszą Ojczyznę, aby cieszyła się dobrobytem, pokojem oraz jednością wszystkich swoich córek i synów" – powiedział.
Hierarcha wskazał, że na drodze życia człowiek musi czasem zatrzymać, by ocenić to, co przed nim. Przystając na Wawelu rozważa się dzieje Polski. "Ta katedra bowiem jest księgą naszych dziejów. Zagłębiając się w tę niezwykłą księgę, odczytujemy karty zmagań naszej Ojczyzny, niejednokrotnie dramatycznych. Tak było również w wypadku tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem" – mówił.
Kardynał Dziwisz zaznaczył, że przy trumnach pary prezydenckiej należy przystanąć z wdzięcznością, ale trzeba także iść dalej. "Przed nami praca, obowiązek, służba. Przed nami wszystko to, co dla nich było ważne. Idźmy. Niech nam przewodzi Chrystus. Niech nam przewodzi także Jego i nasza Najświętsza Matka" – powiedział na zakończenie metropolita krakowski.
Jak podkreślił ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz proboszcz parafii archikatedralnej w Krakowie, ceremonia była chwilą zadumy i refleksji, a przede wszystkim modlitwy. Przypomniał, że pogrzeb rozpoczął się pokropieniem trumien, następnie odbyła się modlitwa za spoczywających w katedrze oraz za pogrążonych w żałobie.
Po Mszy św. odprawionej za tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, trumny pary prezydenckiej zostały przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Tam uroczystość była połączona z obrzędami Wojska Polskiego.
"Wzruszający był hymn narodowy, następnie cisza oraz chwile, kiedy żołnierze zwijali flagę narodową i flagę prezydenta. Przejmujący był także moment składania przy hejnale trumien do sarkofagu" – relacjonował ks. Sochacki. Dodał, że całość dopełniło składanie wieńców przez obecnych, w tym Jarosława Kaczyńskiego, Martę Kaczyńską z dziećmi, prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło.
Ponowny pochówek pary prezydenckiej nastąpił po ekshumacji zleconej przez Prokuraturę Generalną i badaniach szczątków, które przez 3 ostatnie dni prowadził międzynarodowy zespół naukowców na terenie Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.